"Nasz" człowiek w Białym Domu? Bernie Sanders walczy o nominację Demokratów w wyborach prezydenckich

"Nasz" człowiek w Białym Domu? Bernie Sanders walczy o nominację Demokratów w wyborach prezydenckich

Bernie Sanders i Joe Biden pozostali na placu boju w rywalizacji o nominację partii demokratycznej w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Ojciec B. Sander, jak wszyscy wiemy urodził się i mieszkał w Słopnicach.

Faworytem w wewnętrznym pojedynku partii demokratycznej jest, jak na razie J. Biden. Były wiceprezydent USA, jak podają media, po słabym początku prawyborów, teraz wziął się ostro do pracy i to on wg sondaży już w lipcu ma zostać kandydatem Demokratów na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Bernie Sanders w czasie toczącej się kampanii, śmiało mówi o swoich związkach z Polską i swoim pochodzeniu. Jego ojciec, Eliasz Sanders, urodził się w Słopnicach i w wieku 17 lat ( w 1921 r.) wraz z bratem wyemigrował do Nowego Jorku. W 2013 r. był w naszym kraju i odwiedził gminę Słopnice.

– Podczas pobytu senator wraz z małżonką i jego bratem odwiedzili także miejsca pamięci związane z II wojną światową, jak również miejsce, w którym znajdował się, nieistniejący już dzisiaj, dom rodzinny jego przodków. W bezpośrednim kontakcie senator Sanders okazał się bardzo życzliwym, ciepłym i serdecznym człowiekiem, bez cienia wyniosłości czy pychy, a przecież w swoim życiu wiele osiągnął – czytamy na stronie internetowej gminy Słopnice, opisującej relację z tej wizyty.

Wybory prezydenckie w USA, w których o reelekcję z ramienia Republikanów ubiega się Donald Trump, zaplanowano na 3 listopada.

Senator Bernard Sanders – urodził się 8 września 1941 r. Jego ojciec Eliasz Sanders pochodził ze Słopnic. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Chicago w 1964 roku przeniósł się do Vermont. Na początku swojej kariery był przewodniczącym Historycznego Stowarzyszenia Amerykanów (American People’s Historical Society). Od 1981 roku przez cztery kadencje zajmował stanowisko burmistrza Burlington. Wykładał na Harwardzie i Hamilton College w stanie New York, zanim został wybrany członkiem Kongresu (w 1990 roku). Bernie Sanders został członkiem Amerykańskiego Senatu w 2006 roku, po 16 latach sprawowania urzędu w Izbie Reprezentantów. Jest członkiem Kongresu najdłużej pełniącym w nim funkcję. Należy do pięciu komisji w Senacie dotyczących: finansów; weteranów wojennych; gospodarki energetycznej; środowiska naturalnego; zdrowia, edukacji, zatrudnienia i emerytur. Obecnie ubiega się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich.

Fot. facebook

Zobacz również