Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa

5 osób na mszy św. i innych uroczystościach religijnych. Ograniczenie w przemieszczaniu się tylko do pracy lub w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb. Zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań i imprez poza wydarzeniami, w których uczestniczą członkowie najbliższej rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu. Nowe zalecenia dla komunikacji publicznej. To kolejne decyzje rządu w walce z koronawirusem. Ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wprowadzenie nowych zasad jest niezbędne, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa i nie dopuścić do sytuacji występujących w Hiszpanii czy Francji. W spotkaniu uczestniczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Najważniejsze decyzje:

– Wprowadzenie zakazu wychodzenia z domu poza sytuacjami niezbędnymi: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, lekarza, czy wyprowadzamy psa.

 – Ograniczenie liczby osób do 5, m.in. na mszach świętych, pogrzebach czy ślubach. Do limitu nie wlicza się kapłanów czy np. osób z zakładów pogrzebowych.

  – Wprowadzenie ograniczeń dotyczących komunikacji publicznej. Dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa.

– Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

– W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

– Nadal obowiązuje 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

– W przypadku złamania zakazów groziła będzie kara do 5 tys. zł.

– Oceny zgodności zachowania z nowymi zasadami dokonywać będzie policja.

Konferencja prasowa:

https://www.premier.gov.pl/multimedia/wideo/mateusz-morawiecki-i-minister-zdrowia-lukasz-szumowski-podczas-konferencji-prasowej.html

źródło: www.premier.gov.pl

fot. Adam Guz/ KPRM

Zobacz również