Tymbark. Uczczono Żołnierzy Wyklętych

Tymbark. Uczczono Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, samorządowcy, strzelcy i mieszkańcy gminy Tymbark wspólnie uczcili Żołnierzy Wyklętych.

Ważnym punktem uroczystości było przekazanie wójtowi Pawłowi Ptaszkowi odlewu Orła Białego, ufundowanego przez krakowski IPN. Zgromadzeni poznali dzieje Żołnierzy Wyklętych z Limanowszczyzny. Podsumowano również turniej strzelecki i inne inicjatywy związane ze świętem.

 Wykład pt. „Żołnierze Wyklęci na Ziemi Limanowskiej” wygłosił Piotr Milczanowski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie Z kolei Danuta Haśnik, nauczycielka w Zespole Szkół im. KEN w Tymbarku, podzieliła się wspomnieniami o wujku – Żołnierzu Niezłomnym – Franciszku Miłkowskim ps. Błysk z oddziału „Skała” ze zgrupowania „Ognia”, który poległ w listopadzie 1947 r. w Wiśniowej.  Jan Plata ponowił apel o upamiętnienie tablicą mieszkańców gminy poległych i pomordowanych w okresie I i II wojny światowej.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród rzeczowych i dyplomów dla uczestników turnieju strzeleckiego zorganizowanego przez Zespół Szkół im. KEN i Szkołę Podstawową w Tymbarku. Akcję koordynowała animatorka strzelectwa sportowego – Barbara Janczy.

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych młodzież ze Szkoły Podstawowej w Tymbarku przygotowała okolicznościową gazetkę ścienną, a tymbarscy strzelcy pod dowództwem plut. ZS Kacpra Kordeczki oddali krew do Narodowego Centrum Krwi. Reprezentacja gminy (50 osób) wzięła również udział w VIII edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym w Przyszowej na dystansie 1963 m. Dystans symbolizuje datę zastrzelenia w czasie obławy Józefa Franczaka „Lalka”, ostatniego z Wyklętych.

Gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostały zorganizowane przez wójta gminy Tymbark, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Bibliotekę Publiczną Gminy Tymbark i Jednostkę Strzelecką nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone.

Wyniki turnieju strzeleckiego:

Rocznik 2007 i młodsi – dziewczęta:

 1. Kinga Wawrzyniak (SP Tymbark)
 2. Katarzyna Kasperska (SP Tymbark)
 3. Emilia Kęska (SP Podłopień)

Rocznik 2007 i młodsi –chłopcy:

 1. Szymon Duda (NSP Piekiełko)
 2. Adam Rusnak (NSP Piekiełko)
 3. Michał Pala (SP Podłopień)

Rocznik 2005 – 2006  – dziewczęta:

 1. Julia Duda (NSP Piekiełko)
 2. Emilia Górka (SP Tymbark)
 3. Urszula Czyrnek (SP Tymbark)

Rocznik 2005-2006 – chłopcy:

 1. Szymon Brzazgań (SP Zawadka)
 2. Jakub Rożnowski (SP Zawadka)
 3. Tomasz Piaskowy (SP Podłopień)

Szkoła średnia – dziewczęta:

 1. Paulina Witos (ZS KEN Tymbark)
 2. Wiktoria Filus (ZS KEN Tymbark)
 3. Gabriela Rapacz (ZS KEN Tymbark)

Szkoła średnia – chłopcy:

 1. Konrad Listwan (ZS KEN Tymbark)
 2. Sebastian Czech (ZS KEN Tymbark)
 3. Jakub Pucia (ZS KEN Tymbark)

Open:

 1. Jacek Czyrnek
 2. Anna Kasperska
 3. Grzegorz Kęska

źródło: Urząd Gminy Tymbark, oprac. TV28

Zobacz również