Zawieszenie zajęć w szkołach to nie dodatkowe ferie, lecz czas na pracę zdalną

Zawieszenie zajęć w szkołach to nie dodatkowe ferie, lecz czas na pracę zdalną

Szkoły w całej Polsce będą zamknięte do 25 marca. Nie jest to jednak czas wolny od pracy i nauki. Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego powinna się zmienić jedynie forma prowadzenia zajęć. Umożliwiają to nowoczesne technologie. – Chcemy, aby nauczyciele wraz z uczniami wykorzystali ten czas na powtórzenie materiału i przygotowanie się do egzaminów – podkreślił minister Dariusz Piontkowski.

Dwutygodniowa przerwa w funkcjonowaniu szkół nie spowoduje zmiany terminów egzaminów. Dla ósmoklasistów, którzy egzaminy będą pisać od 21 do 23 kwietnia, Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiety materiałów z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Będą one publikowane codziennie o godz. 9.00 od 16 marca na stronie  www.cke.gov.pl. Poprawność rozwiązania zadań uczniowie będą mogli sprawdzić już o godz. 15.00.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało specjalny poradnik, który ma ułatwić naukę zdalną. Nauczyciele i uczniowie mogą korzystać m.in. z serwisu epodręczniki.pl, portali edukacyjnych, zasobów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Biblioteki Cyfrowej Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz innych instytucji publicznych. Propozycje te zostały przedstawione podczas konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Zespołem GovTech Polska. Są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego. Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu: dziennika elektronicznego, strony internetowej szkoły, przedszkola, placówki oświatowej, mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredni kontakt elektroniczny. Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. Adresy przydatnych stron i portali internetowych będziemy na bieżąco uzupełniać – czytamy w komunikacie na stronie MEN.

Propozycje materiałów i narzędzi:

https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje?fbclid=IwAR3a4BjEm1W8lAEyLKG5IEg3khTFTusROOUYL9871U7ONu_X24FCxdbdgPA

Konferencja prasowa:

https://www.premier.gov.pl/multimedia/wideo/konferencja-ministra-edukacji-ministra-cyfryzacji-i-dyrektor-departamentu-govtech.html

źródło: www.premier.gov.pl, www.gov.pl, oprac. MAG

fot. Krystian Maj/KPRM

Zobacz również