Apele strażaków, nie pomagają. Tylko w marcu odnotowano 27 wyjazdów do pożarów traw

Apele strażaków, nie pomagają. Tylko w marcu odnotowano 27 wyjazdów do pożarów traw

Strażacy ciągle apelują o nie wypalanie traw. Jak się okazuje, nie wszyscy biorą je sobie do serca. Wystarczyło kilka słonecznych dni i nieodpowiedzialne zachowanie osób, co zmusiło strażaków do interwencji. Ciągle pokutuje przekonanie, że wypalanie nieużytków, to najlepszy sposób na użyźnienie gleby, a także dobra metoda na pozbycie się chwastów.

Tylko w samym marcu strażacy odnotowali 27 interwencji związanych z pożarami traw. W akcje te oprócz samochodów strażackich, było zaangażowanych 231 osób.

W miniony weekend (3-5 kwietnia), tych interwencji było już 7. Pożary traw gasiło 55 strażaków.

– Niestety, wśród wielu ludzi nadal panuje mylne przekonanie, że wypalanie suchej trawy użyźni w naturalny sposób glebę. Skutek tych działań jest zupełnie odwrotny, w trakcie niewielkiego pożaru do atmosfery emitowanych jest wiele szkodliwych dla człowieka związków, ponadto na skutek oddziaływania ognia i wysokiej temperatury giną wszelkie mikroorganizmy odgrywające bardzo ważną rolę w ekosystemie – wyjaśnia bryg. Tomasz Pawlik, zastępca komendanta PPSP w Limanowej.

– W rozprzestrzenianiu ognia podczas pożaru traw, bardzo duży wpływ ma wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą się na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. W trakcie pożaru obrażenia a nawet śmierć mogą ponieść zarówno ludzie jak i zwierzęta – podkreśla.

Wypalanie traw jest prawnie zabronione. Informacje na ten temat znajdują się w następujących aktach prawnych:
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. 2018 r. poz. 1614):
• art. 124: „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.
• art. 131: „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Ustawa z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz. U. z 2018 r. poz. 2129):
• art. 30 ust. 3: „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Fot. OSP Kamienica, OSP Tymbark, OSP Mszana Dolna, OSP Laskowa, OSP Łososina Górna, OSP Limanowa i OSP Niedźwiedź. Dziękujemy bardzo.

Zobacz również