Lasy znów dostępne. Między drzewami nie trzeba nosić maseczek

Lasy znów dostępne. Między drzewami nie trzeba nosić maseczek

Od dzisiaj możemy swobodnie wędrować po lasach. Maseczkę trzeba zakładać jedynie na parkingu. W lesie zakrywanie nosa i ust nie jest konieczne. Każdy turysta musi jednak pamiętać o zachowaniu odstępu od innych osób. Nadal nie wolno korzystać z obiektów leśnej infrastruktury turystycznej – wiat, miejsc biwakowych, siłowni, placów zabaw, wież lub tarasów widokowych.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 19 kwietnia zniosło zakaz korzystania z terenów leśnych pełniących funkcje publiczne, w tym państwowych lasów i parków narodowych. Wyłączone z użytkowania obiekty będą odpowiednio oznaczone przez leśników. Trzeba również pamiętać o dużym zagrożeniu pożarowym.

Jak wszędzie indziej, w lasach też jest bardzo sucho. To efekt praktycznie bezśnieżnej i wyjątkowo ciepłej zimy oraz braku deszczu wiosną. Prognozy pogody na najbliższe tygodnie nie nastrajają optymistycznie. Od początku 2020 r. do 17 kwietnia w całej Polsce wybuchło blisko 2247 pożarów lasów, z czego niemal 557 w Lasach Państwowych.  Dlatego dla własnego bezpieczeństwa sprawdzajcie aktualizowane codziennie rano i po południu mapy prognozowanego zagrożenia pożarowego w lasach oraz ewentualnych okresowych zakazów wstępu do lasu. Znajdziecie je na stronie Lasów Państwowych oraz na stronie Banku Danych o Lasach i w mobilnej aplikacji mBDL – czytamy w komunikacie na stronie internetowej Nadleśnictwa Limanowa.

Leśnicy zwracają uwagę, że wiele pożarów jest wynikiem celowych podpaleń lub lekkomyślności.

źródło: Nadleśnictwo Limanowa, oprac. MAG

Zobacz również