Po 4 maja zostaną otwarte hotele, centra handlowe i rehabilitacja lecznicza, a 6 maja dzieci wrócą do żłobków i przedszkoli

Po 4 maja zostaną otwarte hotele, centra handlowe i rehabilitacja lecznicza, a 6 maja dzieci wrócą do żłobków i przedszkoli

4 maja wchodzi w życie drugi etap znoszenia ograniczeń. Już od poniedziałku zaczną funkcjonować centra handlowe i hotele. Sklepy budowlane będą czynne w weekendy. Osoby chore będą mogły skorzystać z rehabilitacji leczniczej. 6 maja dzieci rodziców pracujących będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli, jednak w tej kwestii ostateczną decyzję podejmie samorząd terytorialny. Stopniowo będą otwierane biblioteki i instytucje kultury.

W poniedziałek, 4 maja, zostaną zniesione ograniczenia w handlu. Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe będą otwarte, ale z limitem osób i zakazem spożywania posiłków. Na 1 osobę musi przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. Zamknięte pozostaną działające w centrach handlowych kluby fitness, przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw) oraz miejsca, gdzie spożywa się posiłki.

Usługi hotelarskie mogą być świadczone pod warunkiem zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Ograniczona pozostaje działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym tylko do pokoju.

Instytucje kultury, w tym biblioteki, archiwa i muzea, będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej. Salony masażu nadal pozostaną zamknięte.

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy, 6 maja, organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Rodzice otrzymają dodatkowy zasiłek opiekuńczy, gdy przedszkole lub żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego, albo nie mogą zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane epidemią.

Nadal obowiązują podstawowe zasady bezpieczeństwa: dwumetrową odległość od innych w przestrzeni publicznej, zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych. Rząd zachęca do dalszego korzystania z możliwości zdalnego wykonywania pracy.

źródło: www.gov.pl, oprac. MAG

fot. KPRM

Zobacz również