Zawierzeni Miłosierdziu. Filmowa historia parafii pw. Miłosierdzia Bożego

Zawierzeni Miłosierdziu. Filmowa historia parafii pw. Miłosierdzia Bożego

Piszecie do nas, aby ponownie zaprezentować krótki film, który opowiada historię parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej. Zaprezentowaliśmy go w niedzielę, przed transmisją mszy świętej. Oczywiście film ten w niewielkim stopniu przybliża nam wydarzenia z historii parafii. Zapraszamy do oglądania.

Parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej została utworzona w 2005 roku. Jednak jej początki sięgają wiele lat wstecz. A zaczęło się od sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które mieszkają przy ul. Św. Maksymialna Kolbego. To właśnie do nich przychodzili pobliscy parafianie, by brać udział w niedzielnych mszach świętych.

Frekwencja na nabożeństwach była tak duża, że parafianie nie mieścili się w kościele. Matka Prowincjonalna poprosiła kardynała Franciszka Macharskiego o zgodę na rozbudowę kaplicy.

W czerwcu 2002 roku, kardynał Franciszek Macharski powierzył funkcję tworzenia nowej parafii i budowy kościoła księdzu Stanisławowi Parzygnatowi. 

30 października 2011 roku, Metropolita Krakowski ks. kardynał Stanisław Dziwisz przewodniczy mszy świętej, w czasie której  dokonuje aktu błogosławieństwa kościoła i tabernakulum.

W 2012 roku, ks. Stanisława Parzygnata, zastępuje ks. dr Tadeusz Mrowiec. Wieloletni prefekt i ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, pełni funkcję proboszcza do dzisiaj.

Ksiądz Tadeusz nie tylko kontynuuje dzieło swojego poprzednika, ale też rozwijać kult Bożego Miłosierdzia. Być może w niedługim czasie uda się dokończyć wystrój wnętrza świątyni, a także dokończyć budowę stacji Drogi Światła – wokół kościoła. Idealnie wpisują się one w harmonię i piękno kościoła oraz jego otoczenia. Poszczególne stacje mają nawiązywać do 14 górskich szczytów wznoszących się wokół Mszany Dolnej

Jeżeli, ktoś chciałby wesprzeć budowę Drogi Światła czy dokończenie wystroju wnętrza kościoła parafialnego Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej – może, to zrobić wpłacając pieniędze na konto parafialne:

57 8808 0006 0010 0000 7517 0002

W materiale filmowym wykorzystaliśmy archiwalne zdjęcia ze zbiorów pana Tadeusza Filipiaka, byłego burmistrza Mszany Dolnej. Dziękujemy za ich udostępnienie.

 

Zobacz również