24 cale czy więcej? Jaki monitor wybrać?

24 cale czy więcej? Jaki monitor wybrać?

Branża technologiczna jeszcze nigdy nie rozwijała się tak szybko. Co najmniej kilka razy w roku swoje premiery mają najnowsze modele telewizorów, komputerów stacjonarnych i monitorów.

W tym artykule przyjrzymy się tym ostatnim. Zastanawiasz się, jaki monitor wybrać? Na pewno taki, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Monitory 22-27 cali

Monitor o przekątnej 22 cale idealnie sprawdzi się zarówno w biurze, jak i podczas domowej rozrywki. Monitory 24 cale to bardzo uniwersalne i wielozadaniowe ekrany. Poza tym zajmują stosunkowo niewiele miejsca na biurku, więc z łatwością wygospodarujesz na nie przestrzeń w domu. Dla bardziej wymagających idealne będą ekrany w przedziale od 24 do 27 cali. Taki ekran to większa wygoda pracy z tekstem oraz komfort przy obróbce zdjęć lub filmów. Monitor z przekątną między 24 a 27 cali spodoba się również profesjonalnym graczom, szczególnie tym, których ulubioną grą są strzelanki. Taki ekran pozwoli objąć wzrokiem większość ekranu bez gwałtownych ruchów głową i gałkami ocznymi. Monitory 24 cale zapewniają komfortową rozgrywkę na wysokim poziomie.

Monitory 32 cale i więcej

Pozostajemy w temacie graczy, gdyż to głównie oni z wypiekami na twarzy wyczekują premiery kolejnego monitora od znanego producenta. Każdy gamer wie, że w ostatnim czasie bardzo popularne stały się ekrany zakrzywione. Jeśli zdecydujesz się na taką wersję, wybierz model o przekątnej co najmniej 27 cali. Dla miłośników gier sportowych i wyścigowych idealne będą monitory 32 cale lub więcej. Taki ekran z powodzeniem zastąpi również telewizor. Większość nowoczesnych modeli ma opcję podwieszania, dzięki której z łatwością umieścisz go na ścianie. Pamiętaj, że dobór profesjonalnego monitora do gier trzeba dopasować do poszczególnych podzespołów desktopa. Mowa tu przede wszystkim o karcie graficznej. 

Jaką rozdzielczość wybrać?

Popularne modele monitorów mają rozdzielczość 1920 x 1080 px (Full HD). W sklepach znajdziesz również ekrany o rozdzielczości 2560 x 1440 px (WQHD) i 1920 x 1200 px (WUXGA). Wysoka rozdzielczość ekranów 4K Ultra HD (2840 x 2160 px) idealnie sprawdzi się głównie w pracy grafików, fotografów i montażystów filmowych. Widoczność każdego detalu na monitorze docenią również profesjonalni gracze. Część nowoczesnych modeli ekranów wyposażona jest również w wiele dodatkowych udogodnień. Należą do nich między innymi regulowany stelaż lub technologie redukujące ilość niebieskiego światła, które w dużych dawkach szkodliwie wpływa na wzrok. Szczegółowe informacje na temat danego modelu znajdziesz zawsze w jego opisie i specyfikacji od producenta.

(artykuł sponsorowany)

Zobacz również