Jasiek zaprasza na spacery w czasie majówki

Jasiek zaprasza na spacery w czasie majówki

Ograniczenia epidemiczne w naszym kraju zostały na tyle zniesione, że rodzinnie lub w małych grupach (zachowując odpowiedni dystans) możemy pójść na spacer. Należy oczywiście unikać zatłoczonych miejsc. Bardzo ostrożnie trzeba więc planować wycieczki górskimi szlakami, ponieważ to właśnie one stały się podczas ostatniego weekendu miejscem dość popularnych wypraw naszych gości z Krakowa i jego okolic oraz Śląska.

My znamy jednak bardzo ciekawe trasy, po których wędrować można w spokoju, a w dodatku z przewodnikiem – i to nie byle jakim! Jasiek, nasz zagórzański góral, już szykuje odświętne guniorki i wygodne kierpce, a kapelusz zawiesił na gwoździu przy drzwiach w izbie, aby go nie zapomniał, gdy w pośpiechu odpowie na zaproszenie do wspólnego odkrywania zagórzańskich skarbów. Podczas przyjemnego, wiosennego spaceru opowie Wam arcyciekawą historię Bulandy, zabierze Was do Jana Józefa Szczepańskiego i oprowadzi po Bazie Lubogoszcz, zaprowadzi do Raju i na herbatkę w towarzystwie Piewcy Gorców. Każdego dnia majówki można z nim przeżyć ciekawą przygodę, odkryć prawdziwe skarby i pomóc naszemu przewodnikowi zebrać korale, które chce podarować (nanizane na strunę od skrzypiec) swojej ukochanej Kasi.  On się Wam za to odwdzięczy sowicie – jeśli pomożecie mu zebrać wszystkie zagórzańskie korale otrzymacie od niego specjalną nagrodę!

A jak się umówić na wyprawę z Jaśkiem? Nasz przewodnik to góral  z tradycjami, kultywujący tradycje swoich przodków, ale za pan brat jest z nowinkami technicznymi. Mocno „istnieje” w aplikacjach mobilnych Questy Wyprawy odkrywców i „reklamuje się” na stronach internetowych:

Kasinka Mała http://bestquest.pl/quest/baza-lubo-gosci.html

Olszówka https://questy.com.pl/quest/z-jaskiem-po-olszowce

Lubomierz https://questy.com.pl/quest/z-bulanda-po-lubomierzu

Niedźwiedź https://questy.com.pl/quest/sladami-piewcy-gorcow.     

W zagórzańskich Urzędach Gmin rozdaje też swoje ulotki.

Żeby się z nim umówić, trzeba się jednak spieszyć bowiem nasz przewodnik to człowiek bardzo zapracowany, a spacery z nim cieszą się naprawdę sporym powodzeniem!

Uwaga: wyprawa w Kasinie Wielkiej jest tymczasowo nieczynna z powodu remontu jednego z odcinków trasy tego questu.

tekst: Magda Polańska/ Urząd Gminy Mszana Dolna

Zobacz również