Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w liście otwartym odnoszą się do słów burmistrza Władysława Biedy

Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w liście otwartym odnoszą się do słów burmistrza Władysława Biedy

27 kwietnia na sesji Rady Miasta Limanowa podjęto m.in. temat zdalnej edukacji. Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 postanowili odnieść się do krytycznych słów Władysława Biedy, które wypowiedział podczas dyskusji. Poniżej publikujemy list otwarty.

Szanowny Panie Burmistrzu!

Zdecydowaliśmy się napisać ten list, ponieważ bardzo poruszyły nas słowa wypowiedziane przez Pana na XXV sesji Rady Miasta Limanowa w dniu 27 kwietnia 2020 r. na temat pracy limanowskich nauczycieli. Pana zdaniem, szachują oni dobrem dziecka, kiedy im jest to potrzebne. Poddał Pan także krytyce sposoby zdalnego nauczania w naszym mieście.

Obecna sytuacja jest trudna dla nas wszystkich. Z dnia na dzień cała edukacja przeniosła się do Internetu. Wszyscy musieliśmy się przestawić na zdalne nauczanie. Nie byliśmy do tego przygotowani. Zorganizowanie go w sposób profesjonalny, wyposażenie uczniów i nauczycieli w potrzebne do zdalnej pracy narzędzia wymagało wielu godzin pracy dyrektorów, administratorów szkolnych dzienników elektronicznych i stron internetowych, a także każdego nauczyciela. Trzeba było założyć każdemu uczniowi i nauczycielowi konto na bezpłatnej platformie MS Office 365, na której zdecydowaliśmy się pracować. Poinstruować wszystkich, jak korzystać z tego pakietu, bo, proszę nam wierzyć, nasze społeczeństwo wcale nie jest takie cyfrowe, jak głoszą media oficjalne. Nie otrzymaliśmy w tym zakresie żadnego wsparcia ze strony burmistrza jako organu prowadzącego szkoły, wręcz przeciwnie, zabrano nam służbowy sprzęt, który my, nauczyciele zdobyliśmy poprzez uczestnictwo w projekcie Cyfrowa Limanowa. Laptopy mogłyby służyć do prowadzenia lekcji online, ale rzekomo były bardziej potrzebne w Urzędzie Miasta…

Pan Burmistrz proponował wykłady na jednym z limanowskich portali. Chcielibyśmy przypomnieć Panu, że wykład to nie jest rekomendowana forma pracy w szkole podstawowej, a obawy nauczycieli dotyczące hejtu nie są bezpodstawne. Wystarczy przyjrzeć się temu, co się dzieje wokół lekcji prowadzonych na antenie TVP. Jednak fakt, że nie przystaliśmy na Pańską propozycję nie oznacza, że nie chcemy i nie pracujemy.

Limanowscy nauczyciele, pracują na własnym, prywatnym sprzęcie, przez własne, opłacane z prywatnych pieniędzy łącza internetowe, ponoszą rozmaite koszty związane z pracą zdalną od zakupu kamer, mikrofonów, skanerów, laptopów po wyższe rachunki za energię elektryczną. Spędzają znacznie więcej czasu, niż w normalnych warunkach, na przygotowywaniu materiałów dla uczniów, które ewoluują: od przesyłanych początkowo instrukcji do pracy dla uczniów, przez udostępnianie linków do rozmaitych materiałów edukacyjnych, pracę na platformach e-learningowych, nagrywanie filmów po lekcje online. Robimy to wszystko nie szczędząc czasu na samokształcenie i instruowanie dzieci oraz rodziców. Tak naprawdę, tylko dzięki zaangażowaniu nauczycieli i rodziców to nauczanie funkcjonuje z każdym dniem coraz lepiej. I tu nasuwa się jeszcze jedna uwaga: musimy być w naszej pracy bardzo elastyczni. Nie możemy prowadzić wyłącznie lekcji online, bo nie pozwalają na to warunki techniczne i lokalowe w wielu domach. Są także rodzice, którzy wprost sprzeciwiają się takiej formie pracy.

Uważamy, że mówienie szczególnie w tym momencie o wątpliwej jakości pracy nauczycieli jest dla nas krzywdzące i po raz kolejny ma na celu zdyskredytowanie nas w oczach lokalnej społeczności. Służy to tylko skłóceniu środowiska i odwróceniu uwagi od planów reorganizacji limanowskich szkół podstawowych, które na pewno nie są robione z myślą o dobru dzieci.

Mamy nadzieję jednak, że rodzice naszych uczniów doskonale widzą, jak dbamy o ich dzieci w tym trudnym czasie i nie dadzą sobie wmówić, że pojęcie dobro dzieci jest przez nauczycieli wykorzystywane w partykularnych interesach.

Prosimy o refleksję na ten temat, zanim ponownie wypowie się Pan publicznie na temat naszej pracy.

Z poważaniem

Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Limanowej.

Zobacz również