Skorzystaj z leczniczej inhalacji w tężni solankowej obok amfiteatru

Skorzystaj z leczniczej inhalacji w tężni solankowej obok amfiteatru

Od kwietnia do końca października bezpłatnie można korzystać z tężni solankowej w Porębie Wielkiej. Jest to doskonała propozycja dla tych, którzy poszukują zdrowia i wypoczynku.

Tężnia znajduje się w urokliwym otoczeniu Gorczańskiego Parku Narodowego, obok gminnego amfiteatru. Wykonana jest z drewna, a w jej wnętrzu umieszczono gałązki tarniny. Na gałązki spływa roztwór solny, który następnie paruje. Powietrze przesyca się prozdrowotną mieszanką mikroelementów, takich jak jod, magnez, brom, żelazo, sód, potas, selen i wapń. Jony ujemne unoszące się w powietrzu pozytywnie wpływają na samopoczucie człowieka. Aby osiągnąć odpowiednie działanie, należy przebywać minimum 30 minut, w nie większej odległości niż 10 m od tężni. Najlepiej inhalować się w słoneczną i wietrzną pogodę. Wśród pięknych krajobrazów i właściwości solankowych wody można się znakomicie zrelaksować, odzyskać równowagę wewnętrzną oraz nabrać pozytywnej energii.

Właściwości lecznicze solanki:

1. łagodzenie stanów nerwowych,

2. wspomaganie leczenia chorób układu oddechowego,

3. łagodzenie dolegliwości skórnych czy redukcja stanów zapalnych,

4. wspomaganie układu immunologicznego,

5. przy niedoczynności tarczycy,

6. przy chorobach układu krążenia (nadciśnienie oraz niewydolność układu krążenia),

7. przy schorzeniach reumatoidalnych,

8. przy chorobach układu pokarmowego.

 Przeciwwskazania:

1. nadczynność tarczycy,

2. astma,

3. choroby onkologiczne,

4. gruźlica,

5. choroby nerek.

Otwór „Poręba Wielka IG -1” wykonany został w latach 1973 – 1975 do głębokości 2002,4 m p.p.t w Porębie Wielkiej. Woda lecznicza ze złoża „Poręba Wielka” jest wodą chlorkowo – wodorowęglanowo – sodową, jodkową termalną ICI -HC03-Na (J, T)l. Jest to woda o odczynie zasadowym (PH 8,62) i temperaturze 42,10C. Woda z otworu „Poręba Wielka IG -1” została zakwalifikowana jako woda lecznicza, swoista zawierająca 2,4 % ogółu składników stałych w niej rozpuszczonych (mineralizacja 23 521,1 g/dm3).

Solankę stosuje się w kuracjach balneologicznych, w hydroterapii i balneoterapii, jako składnik kąpieli leczniczych oraz w formie wziewnej, np. poprzez inhalacje w lecznictwie reumatologicznym. Cenny minerał jodu występujący w wodzie korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i pracę tarczycy.

Głównym składnikami mineralnymi wody są jony:

KATIONY:

sodowy (Na+)                         7567 mg/l

potasowy (K+)                        627,3 mg/l

baru (Ba+)                              9,9 mg/l

 

ANIONY:

chlorkowy (Cl)                       7465 mg/l

wodorowęglanowe (HCOV) 7757 mg/l

siarczanowy (SOö)                 46,8 mg/l

 

źródło: Urząd Gminy Niedźwiedź

fot. Urząd Gminy Niedźwiedź

Zobacz również