Strażacy podsumowali działania związane z powodzią. Za niesienie bezinteresownej pomocy dziękują również dzieci

Strażacy podsumowali działania związane z powodzią. Za niesienie bezinteresownej pomocy dziękują również dzieci

Strażacy z OSP Mszana Dolna opublikowali rysunki Wiktorii i Nikodema. To forma podziękowań od dzieci dla mszańskich druhów. Tą informacją podzielili się na facebooku, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się pracy strażaków w ostatnich dniach.

Do działań ratowniczych zadysponowano znaczące siły i środki z terenu powiatu. W tym okresie w działaniach ratowniczych uczestniczyło 368 zastępów strażackich oraz łącznie 1830 strażaków PSP i OSP.

W okresie trzech dni, a więc wzmożonych działań, limanowscy strażacy interweniowali ogółem 335 razy, usuwając skutki intensywnych opadów deszczu w naszym powiecie. Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce z soboty na niedzielę. Tylko od godz. 22.49 dnia 20 czerwca do godz. 10.00 dnia następnego przeprowadzono 185 interwencji.

Działania strażaków PSP i OSP polegały głównie na wypompowaniu wody z zalanych piwnic w domach mieszkalnych i budynkach gospodarczych, udrażnianiu przepustów drogowych.

Strażacy pomagali zabezpieczyć workami z piaskiem budynki narażone na podtopienie, a także usuwali połamane konary drzew i drzewa, leżące na jezdniach, chodnikach i posesjach. Trudna sytuacja panowała m.in. w gminie Jodłownik, na terenie gminy Mszana Dolna, w gminie Dobra oraz w gminie Tymbark. Największą liczbę interwencji odnotowaliśmy w miejscowości Kasinka Mała, gdzie woda kolejny raz pokazała swoją siłę (powódź 2014), dokonując poważnych zniszczeń na prywatnych posesjach, w domach, jak również w infrastrukturze drogowej.

Strażacy mieli ręce pełne pracy również w gminie Jodłownik, m.in. w miejscowości Szczyrzyc, gdzie Stradomka dokonała znacznych zniszczeń w mieniu i infrastrukturze drogowej i mostowej.

źródło: PSP Limanowa

Zobacz również