W przeddzień 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem biblioteka w Pisarzowej wspólnie z naszą redakcją przygotowała tematyczne spotkanie w świecie wirtualnym. Osią wydarzenia był wykład pt. „Mity i fakty związane z zakonem krzyżackim”, wygłoszony przez dr. hab. Tomasza Graffa z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Osoby, które uważnie słuchały prelekcji, mogły wziąć udział w konkursie online. Nagrody książkowe prezentował Jacenty Musiał, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi. Studio na żywo prowadził limanowski historyk, Karol Wojtas.
Konkurs online cieszył się duża popularnością, a uczestnicy wykazali się refleksem. Dr Graff pytał o to, kto sprowadził zakon krzyżacki na ziemie polskie. Tu, wbrew podręcznikom do historii ze szkoły podstawowej, należało wskazać Henryka Brodatego i 1222 r. Internauci podali również bezbłędnie nazwisko osoby, która uratowała króla Władysława Jagiełłę podczas bitwy pod Grunwaldem. Był to późniejszy biskup krakowski, Zbigniew Oleśnicki. Pokoje z zakonem krzyżackim zawierano w Toruniu, a siedziba współczesnego wielkiego mistrza znajduje się w Wiedniu. Dodatkowe pytanie od naszej redakcji dotyczyło słynnej sceny z filmu „Krzyżacy” Aleksandra Forda, w której Danusia ratuje Zbyszka z Bogdańca, wypowiadając słowa „Nie do kata on należy, ale do mnie”. W interaktywnym konkursie nagrody otrzymali: Michał Wójcik, Ewa Zelek, Katarzyna Abram (dwa zwycięstwa) oraz Anna Raczek.
W trakcie programu wyemitowaliśmy reportaż z sondy ulicznej. Mieszkańcy Limanowej dzielili się z nami wiedzą o bitwie, a także opiniami na temat powieści Henryka Sienkiewicza i filmu Aleksandra Forda.
Nie mogło również zabraknąć odpowiedniej scenografii. Rekwizyty pochodziły ze zbiorów Rafała Ardeckiego z Pisarzowej oraz Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej.
Dr hab. Tomasz Graff: Fakty i mity: 610. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Część I.
Dr hab. Tomasz Graff: Fakty i mity: 610. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Część II.
Dr hab. Tomasz Graff: Fakty i mity: 610. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Część III.
Zakończenie.
fot. Krystyna Trzupek/ GBP w Pisarzowej