Wilki we wsi. Rozszarpały psa na polu, niedaleko zabudowań

Wilki we wsi. Rozszarpały psa na polu, niedaleko zabudowań

21 lipca do Nadleśnictwa Limanowa wpłynęło zgłoszenie o ataku wilków w miejscowości Gruszowiec (gm. Dobra), w wyniku którego prawdopodobnie zagryziony został pies. Oddelegowany do miejsca zdarzenia pracownik Nadleśnictwa potwierdził, iż pies został zaatakowany przez wilki.

Do zdarzenia doszło w porze nocnej około godziny 2. w nocy. Pies biegał luzem wokoło zabudowań gospodarczych i domu. Stwierdzono, iż atak nastąpił w odległości ok. 30 metrów od zabudowań, następnie pies został zawleczony kilkadziesiąt metrów dalej, gdzie został zagryziony.

W 2020 roku w zasięgu działania Nadleśnictwa Limanowa odnotowano 6 przypadków ataków wilków na zwierzęta gospodarskie. Dla porównania w 2019 roku zgłoszono 40 takich ataków. Najczęściej atakowane były owce i bydło.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 8 lutego 2018 r. w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki objęte ochroną gatunkową instytucją zajmującą tego typu sprawami jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Zobacz również