Wystartuj i zakochaj się w górach! Można jeszcze dołączyć do uczestników V Festiwalu Biegów Górskich GORCE ULTRA-TRAIL

Wystartuj i zakochaj się w górach! Można jeszcze dołączyć do uczestników V Festiwalu Biegów Górskich GORCE ULTRA-TRAIL

Miłośnicy biegów górskich i wszyscy, którzy chcą sprawdzić swoją wytrzymałość, mogą wziąć udział w V Festiwalu Biegów Górskich GORCE ULTRA-TRAIL, który odbędzie się w pierwszy weekend sierpnia. Zapisu można dokonać w dniach 31 lipca – 2 sierpnia w biurze zawodów w Ochotnicy Dolnej, bezpośrednio przed wydarzeniem. Start i meta prawie wszystkich dystansów znajdować się będzie w Ochotnicy Dolnej. Trasy biegów prowadzą przez powiaty nowotarski i limanowski i przecinają 6 gmin: Ochotnicę Dolną, Nowy Targ, Mszanę Dolną, Dobrą, Niedźwiedź, Kamienicę.

Rok 2020 okazał się szczególny dla całego świata, dla biegaczy i organizatorów imprez sportowych również. Aż do połowy czerwca nie było pewności, czy i w jakiej formule będzie możliwość organizacji kolejnej edycji Gorce Ultra-Trail. Na szczęście, po wdrożeniu obowiązujących obostrzeń sanitarnych, została wypracowana formuła, która na początku sierpnia umożliwi biegaczom z Polski i zagranicy usłyszeć strzał startera i ruszyć na gorczańskie szlaki. Cieszy fakt, że mimo wstrzymania zapisów na prawie 3 miesiące na listach jest ponad 800 osób, gotowych sprawdzić swoje siły w górach.

Sobota, 1 sierpnia:

– GUT 102 – “setka”, która obiega całe pasmo Gorców i wbiega na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, Mogielicę,

– GUT 84 – bieg 4 wież: Lubań – Magurki – Mogielica – Gorc,

– GUT 48 – świetna trasa na poznanie smaku ultra.

Niedziela, 2 sierpnia:

– GUT 20 Ochotnica Challenge – piękna trasa dla górskich debiutantów. Zapach kwitnących łąk i panorama spod Gorca złagodzi ból łydek,

– GUT 12 – doskonały dystans na początek biegowej przygody, zwłaszcza, że trasa po krótkim podejściu prowadzi głównie w dół, prosto na metę w Ochotnicy.

Bieg obejmuje teren trzech nadleśnictw, a trasa koronnego dystansu – GUT 102 – przebiega przez Gorczański Park Narodowy i objęta jest ścisłym limitem zawodników ze względu na ochronę przyrody parku.

Ze względu na epidemię organizatorzy wprowadzili kilka koniecznych modyfikacji, dzięki którym realizacja wydarzenia stała się możliwa. Najważniejsza zmiana to start falowy, z indywidualną godziną startu. W nowej sytuacji konieczne jest ograniczenie liczby osób w biurze zawodów, a także na mecie, dlatego biegacze będą zapraszani do tych stref z dbałością o liczbę osób wewnątrz strefy i po dezynfekcji rąk na wejściu. Odprawa wydarzy się w formule online, a dekoracje odbędą się bez udziału publiczności. Zachowane zostały za to punkty żywieniowe i posiłek na mecie z doskonałymi potrawami od Kół Gospodyń Wiejskich z Kasinki Małej, Mszany Górnej, Szczawy i Ochotnicy – to właśnie dla tych smaków część biegaczy wraca regularnie na gorczańskie szlaki.

Nie zabraknie OSP z Tylmanowej, kapeli z Krościenka, KS Gorc Ochotnica i wolontariuszy z całego regionu. Z roku na rok GUT coraz mocniej osadza się w kalendarzu regionu i okolicznych miejscowości, rośnie też zaangażowanie mieszkańców. Obecna edycja przyniosła rekordową liczbę zgłoszeń na wolontariat i… biegaczy o nazwiskach rodem z Ochotnicy. Ultrasów na trasie przywitają głosy lokalnych zespołów muzycznych – m.in na kapeli z Krościenka na Lubaniu, a na Przełęczy Knurowskiej energii dodadzą skrzypce Małych Ochotnych.

W realizację wydarzenia zaangażowani są wolontariusze z całej Polski, którzy już od środy zjeżdżają do Ochotnicy, niektórzy po raz piąty. Cieszy nas też niezwykłe zaangażowanie i wsparcie ze strony lokalnych organizacji, władz, stowarzyszeń i mieszkańców, którzy użyczają swojego czasu i energii na rzecz jak najlepszego przyjęcia biegaczy – podkreśla jeden z organizatorów, Robert Zakrzewski.

W 2019 do puli GUT dołączył krótki dystans 12 km, z inspiracji i na prośbę mieszkańców okolicznych gmin, którzy również chcieli spróbować swoich sił na szlaku. Niewątpliwą zaletą trasy GUT 12 jest to, że… prowadzi głównie w dół. Po niewielkim podejściu z Wierchu Młynne przez kwitnące łąki na polanę pod Gorcem zbiega się wprost na metę w Ochotnicy Dolnej. To zatem dystans atrakcyjny dla debiutantów, ciekawa opcja dla osób towarzyszących oraz dla zawodników, którzy specjalizują się w krótkich, dynamicznych dystansach. Są też osoby, które zmierzyły się z tym dystansem w 2019, i dziś są na listach startowych na 20 i 48 km.

Biegi górskie to jedna z nielicznych dyscyplin, gdzie na starcie ramię w ramię stają amatorzy i profesjonaliści, nadający tempo na trasach. Na koronnym dystansie GUT 102 mocnym zawodnikiem będzie Rafał Kot, zwycięzca zimowej edycji GUT. Góral z Mazur, jak mówi o sobie Rafał, planuje zawalczyć o Puchar Gorca i stawić się na mecie w czasie poniżej 10 godzin. Na 100 km ścigać się też będzie Katarzyna Winiarska z rekordem trasy wśród kobiet (2018: 12:57:14). Swoją obecność zapowiada także jeden z najwyżej notowanych w rankingu ITRA Polaków i trzykrotny zwycięzca GUT 20 – Dariusz Marek. Nie zabraknie też silnych zawodników z powiatu nowotarskiego i limanowskiego: na swój ulubiony dystans GUT 84 wróci jego trzykrotny zwycięzca Artur Baran z gminy Dobra, a z trasą Ochotnica Challenge zmierzy się Rafał Gabryś z gminy Kamienica (2019: II m./GUT 12)

Nowością tegoroczną jest formuła GUT SOLO, czyli możliwość indywidualnego startu na trasach GUT. Uczestnicy startują między 1 lipca a 31 sierpnia, w dowolnie wybranym dniu, a trasę pokonują zgodnie z zapisem trasy dostarczonych przez organizatorów. Formalny start jest spod bramy na terenie Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej, organizator zapewnia numer startowy, medal i pamiątkową koszulkę lub bluzę FINISHERA. Co ważne, uczestnik może liczyć również na wsparcie w sytuacjach wymagających interwencji (burza, zgubienie się). Formuła została już przetestowana przez pierwszych biegaczy i prawdopodobnie zostanie utrzymana jako roczna klasyfikacja, czyli 4x GUT.

Organizatorem jest Fundacja Run Vegan, współorganizatorem – gmina Ochotnica Dolna pod przewodnictwem wójta, Tadeusza Królczyka. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Polskiej Organizacji Turystycznej. Partnerzy to: Garmin Polska, INOV-8, Browar Podgórz

źródło: materiały prasowe organizatorów; oprac. MAG

Zobacz również