Miłośnicy wędrowania po Beskidzie Wyspowym od 1 sierpnia mają przed sobą nowe wyzwanie. Za zdobycie 40 szczytów można otrzymać odznakę ustanowioną przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK oraz Forum Gmin Beskidu Wyspowego.
Wykaz szczytów zaliczanych do odznaki Korona Beskidu Wyspowego:
Adamczykowa
Chełm
Cichoń
Czarny Dział
Ćwilin
Ciecień
Grodzisko
Jasień
Jaworz
Kamionna
Korab
Krzystonów
Kostrza
Księża Góra
Kutrzyca
Kuklacz
Łopusze Wschodnie
Lubogoszcz
Lubomir
Luboń Wielki
Łopień
Łyżka
Mogielica
Modyń
Miejska Góra
Ostra (Stara Wieś)
Ostra (Wilczyce)
Ogorzała
Patryja
Potaczkowa
Sałasz
Skiełek
Szczebel
Śnieżnica
Urbania Góra
Wsołowa
Worecznik
Zęzów
Zembolowa
Białowodzka Góra
Regulamin odznaki Korona Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy”
§ 1
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie i Forum Gmin Beskidu Wyspowego ustanawiają regionalną odznakę turystyczną Korona Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy”.
§ 2
Odznakę Korona Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy” ustanawia się w celu popularyzacji górskiej turystyki pieszej w Beskidzie Wyspowym oraz poznawania jego walorów krajoznawczych, przyrodniczych i kulturowych.
§ 3
Odznaka Korona Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy” jest odznaką jednostopniową.
§ 4
Odznakę Korona Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy” uzyskuje się poprzez zdobycie
40 szczytów leżących w granicach gmin tworzących Forum Gmin Beskidu Wyspowego wymienionych w załączonym na końcu regulaminu wykazie.
§ 5
Do Odznaki zalicza się szczyty zdobywane od 1.08.2020 r.
Kolejność zdobywania szczytów jest dowolna.
Okres zdobywania Odznaki nie jest ograniczony.
§ 6
Szczyty można zdobywać dowolną trasą, indywidualnie, zespołowo, z przodownikiem turystyki górskiej PTTK, przewodnikiem turystycznym lub bez ich udziału. Podczas wycieczek należy stosować zasady bezpiecznego i racjonalnego uprawiania turystyki oraz przestrzegać aktualnych przepisów dotyczących poruszania się w obszarach chronionych.
§ 7
Do dokumentacji zdobywania Odznaki służy książeczka GOT PTTK, do której, analogicznie jak dla GOT PTTK, wpisuje się daty i trasy swoich wycieczek na „Beskidzkie Wyspy” Beskidu Wyspowego.
§ 8
Potwierdzeniem zdobycia poszczególnych szczytów zaliczanych do Korony Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy” są fotografie zrobione na zdobytych szczytach, na których powinien się znajdować turysta zdobywający Odznakę oraz tabliczka informacyjna z nazwą szczytu, oraz skany kodów QR, które znajdują się na tabliczkach informacyjnych. Podpisane datą wycieczki fotografie należy wklejać do książeczki GOT PTTK. Kody QR i zdjęcia można przedstawić na telefonie do potwierdzenia.
§ 9
Turysta ubiegający się o Odznakę Korona Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy” po zebraniu potwierdzeń ze zdobycia wszystkich wymaganych szczytów przedstawia swoją książeczkę GOT PTTK do weryfikacji w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK
w Krakowie. Weryfikacja odbywa się nieodpłatnie.
§ 10
Książeczka GOT PTTK z dokumentacją wycieczek do Odznaki Korona Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy” oraz potwierdzeniem przyznania odznaki jest zarazem legitymacją uprawniającą do jej nabycia i noszenia.
Lista zdobywców publikowana jest na stronie internetowej COTG PTTK i Odkryj Beskid Wyspowy.
§ 11
Zdobywanie Odznaki nie wyklucza jednoczesnego zdobywania odznaki „Beskidzkie Wyspy” za przejście Głównym Szlakiem Beskidu Wyspowego, Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK lub innych odznak turystyki kwalifikowanej pod warunkiem spełnienia wymagań zawartych w regulaminach tych odznak.
§ 12
Odznaka Korona Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy” została ustanowiona 15 maja 2020 r. przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie i Forum Gmin Beskidu Wyspowego.
Wszelkie wątpliwości, które mogą wyniknąć z interpretacji powyższego regulaminu, rozstrzyga COTG PTTK w Krakowie.
źródło: COTG PTTK w Krakowie