Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej podsumowało bezpłatne plenery edukacyjno – artystyczne pt. „Tajemnice ogrodu szyfrów”. Była to pierwsza część wakacyjnej oferty przygotowanej przez tę instytucję. Ze względu na stan epidemii warsztaty odbywały się w Parku Miejskim. Prowadzili je Anna Kulpa i Arkadiusz Urbaniec.
Motywem przewodnim lipcowych spotkań była kreska jako narzędzie do wyrażania myśli, uczuć i emocji. Uczestnicy poznawali w ten sposób alternatywne formy komunikacji. Poszczególne spotkania koncentrowały się wokół tematów: mowa kreski według Maksymiliana Brożka – elementarz młodego artysty; alfabet Władysława Strzemińskiego – zabawy typograficzne; kodowanie alfabetem starożytnych Greków; złudzenia optyczne niesfornej kreski.
– Pomimo ograniczeń, jakie stawiają obowiązujące reżimy sanitarne, udało się zarówno prowadzącym jak i uczestnikom zajęć zmierzyć z różnymi wymiarami sztuki, rozszerzyć swoje horyzonty i rozwinąć skrzydła w roli twórców. Czy linia może wyrażać rozpacz? Czy alfabet jest środkiem wyrazu artystycznego lub tajemnym kodem z przeszłości? Czy sztuka może nas oszukać? To były jedne z wielu pytań, na które odpowiedzi poszukiwano (dosłownie!) w formie graficznej w trakcie spotkań. Efekty były niezmiernie interesujące, gdy zabawa łączyła się z pracą twórczą, a swobodnie rzucane pomysły przechodziły do fazy realizacji – podsumowują muzealnicy.
Sierpniowe warsztaty zapowiadają się równie interesująco. Limanowskie muzeum przygotowało bezpłatne warsztaty kaligraficzno – iluminatorskie pod hasłem „pchnąć w tę łódź jeża lub ośm skrzyń fig”. Zajęcia prowadzi Lidia Marek – Jurkowska.
źródło: Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej; oprac. MAG
fot. Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej