Organizatorzy podsumowują piąty turniej Powiatowej Orlikowej Ligi Kręgli Fińskich – Kubi Sport

Organizatorzy podsumowują piąty turniej Powiatowej Orlikowej Ligi Kręgli Fińskich – Kubi Sport

W ubiegły piątek na Orliku w Kasinie Wielkiej odbył się piąty turniej rozgrywany w ramach Powiatowej Orlikowej Ligi Kręgli Fińskich – Kubi Sport. Na zmagania do tej zagórzańskiej miejscowości przyjechały najlepsze drużyny powiatu limanowskiego oraz team z Chorzowa, którego barwy reprezentuje drużynowy Mistrz Polski w tej dyscyplinie.

Po oficjalnej odprawie technicznej i rozlosowaniu drabinki turniejowej wszystkie ekipy zgłoszone do zawodów przystąpiły do rywalizacji. Nie brakowało kapitalnych rzutów, zwrotów akcji oraz wielkich emocji. Wysoki poziom sportowy turnieju tylko dodawał blasku tej rywalizacji. Przede wszystkim panowała świetna atmosfera i dobra zabawa.

W turnieju udział wzięło szesnaście drużyn, które zostały podzielone na cztery grupy po cztery drużyny w każdej. Rywalizowano systemem każdy z każdym, a prawo gry w ćwierćfinale otrzymywały dwie najlepsze ekipy po tej fazie rozgrywek. Kolejna faza turnieju była rozgrywana systemem pucharowym.

– Kręgle fińskie to gra, której prostota czyni ją atrakcyjną dla osób w każdym wieku. Sukces jest w niej wypadkową umiejętności celnego rzucania, odpowiedniej taktyki i szczęścia. W kręgle fińskie można grać niemal wszędzie. Wystarczy niewielki fragment otwartej przestrzeni – ogród, park, orlik, czy żwirowa nawierzchnia. Grać można indywidualnie lub w zespołach; wiek, płeć, czy stopień sprawności fizycznej nie ma dużego znaczenia. Właśnie dlatego z grupą animatorów z powiatu limanowskiego postanowiliśmy zorganizować ligę kręgli fińskich w naszym regionie. Pomysł znalazł szybko swoich zwolenników, a turnieje cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Pokazuje to chociażby fakt, iż na zawody przyjeżdżają gracze spoza naszego powiatu i województwa. Bardzo się cieszę, że w tych zmaganiach uczestniczą zawodnicy w każdym wieku; to pokazuje, że ta rywalizacja ma także wymiar integracyjny, a walory wynikające z ruchu na świeżym powietrzu i szeroko rozumianej rekreacji fizycznej są tylko wartością dodaną. Zachęcam wszystkich do spróbowania swoich sił w tej niesamowitej grze i gwarantuję, że od pierwszego rzutu zakochacie się w tej świetnej zabawie. Na Orliku w Kasinie Wielkiej mamy zestawy do gry więc zapraszam i do zobaczenia – podsumowuje organizator turnieju – animator Orlika w Kasinie Wielkiej Artur Żaba.

Nagrody wręczył wójt gminy Mszana Dolna – Bolesław Żaba.

– Serdecznie dziękuję wszystkim zawodnikom za udział w turnieju, a szczególnie Gminie Mszana Dolna, która ufundowała nagrody dla zwycięzców oraz upominki dla każdego zawodnika. Dziękuję także sponsorom strategicznym ligi: Kubi Sport, Firmie Tymbark która ufundowała napoje dla zawodników oraz Witcars Centrum Ubezpieczeń – dodaje organizator turnieju.

Klasyfikacja końcowa turnieju w Kasinie Wielkiej:

Grupa A : Ferari, Frogs, Mafia, Ludzie

Grupa B: Oleksiaki, Kubi Sport, Śmierciaki, Pogromcy

Grupa C: Płomień, Perełki, Rowerzyści, Chorzów,

Grupa C: Nic, Karpie, FC Kozaki, FC Kurciaki

1/4

Ferari-Kubi Sport 1-2

Ludzie-Oleksiaki 0-2

Chorzów-FC Kozaki 2-0

Rowerzyści-Nic 2-0

1/2

Kubi Sport – Rowerzyści 1-2

Chorzów-Oleksiaki 2-1

Finał

Chorzów-Rowerzyści 1-2

Mecz o 3.

Kubi Sport- Oleksiaki 1-2

1.Chorzów

2.Rowerzyści

3.Oleksiaki

4.Kubi Sport

5.Ferari

6.Ludzie

7.Nic

8.FC Kozaki

Po piątym turnieju „Kubi Sport – Orlikowa Liga Kręgli Fińskich” na pozycję lidera wróciła drużyna OLEKSIAKI z Laskowej, która w Kasinie Wielkiej zajęła 3. miejsce. Drużyna FERRARI, po 5. miejscu w turnieju, spadła na 2. miejsce w klasyfikacji generalnej. Obie drużyny zgromadziły po 32 pkt., jednak OLEKSIAKI mają na swoim koncie zwycięstwo w turnieju nr 2 i dzięki temu są liderami klasyfikacji generalnej.

– Zatem losy zwycięstwa w całym cyklu rozstrzygną się w ostatnim turnieju, 22 sierpnia, na Orliku w Limanowej, przy ul. Reymonta 3, na który serdecznie zapraszam wszystkich chętnych w imieniu organizatorów. Rozpoczęcie o godz. 16:00 – zaprasza animator z Kasiny Wielkiej.  

Do walki o puchary włączyła się drużyna ROWERZYŚCI z Mszany Górnej i CHORZÓW z Chorzowa. Obie ekipy spotkały się w finale turnieju w Kasinie Wielkiej. Lepsza okazała się drużyna z Chorzowa, zwyciężając 2:1. Walka o trzecie miejsce rozegra się więc pomiędzy drużynami: ROWERZYŚCI, CHORZÓW, PŁOMIEŃ, NIC oraz KUBI SPORT, która po 4. miejscu w Kasinie Wielkiej włączyła się do rywalizacji o puchary.

Tabela generalna po pięciu turniejach:

1. OLEKSIAKI – 32 pkt

2. FERRARI – 32 pkt

3. ROWERZYŚCI – 19 pkt

4. CHORZÓW – 16 pkt

5. NIC – 15 pkt

6. PŁOMIEŃ – 15 pkt

7. KUBI SPORT – 14 pkt

8. LASKOWA – 11 pkt

9. AMATORZY – 10 pkt

10. KOZIELEC-CHEŁMECCY – 8 pkt

POGROMCY – 8 pkt

12. ŚMIERCIAKI – 7 pkt

13. DRUŻYNA „Z” – 4 pkt

BEST TEAM – 4 pkt

15. UKS SET – 3 pkt

PEREŁKI – 3 pkt

17. KROŚNIAKI – 2 pkt

PLAŻOWICZE – 2 pkt

19. KG – 1 pkt

FRANKI – 1 pkt

ZIOMECZKI – 1 pkt

ROSMENY – 1 pkt

FROGS – 1 pkt

MAFIA – 1 pkt

LUDZIE – 1 pkt

KARPIE – 1 pkt

FC KOZAKI – 1 pkt

FC KURCIAKI – 1 pkt

Zasady gry w kręgle fińskie

Przygotowanie gry:                                             
Kręgle należy ustawić w zwartym szyku i odpowiednim ułożeniu względem siebie, a linię rzutu wytyczyć w odległości około 3-4 metrów od nich. Gracze uczestniczą w zapisywaniu zdobytych punktów (patrz „Zakończenie gry”).

Kolejność rzucania:
W pierwszej grze kolejność rzucania ustalana jest poprzez losowanie. W kolejnych grach kolejność zależy od rezultatów gry poprzedniej. Zaczyna zawodnik, który poprzednio uzyskał najmniejszą liczbę punktów, a kończy ten, który uzyskał punktów najwięcej.

Rozpoczęcie:
Pierwszy zawodnik rzuca zbijakiem w grupę kręgli, starając się przewrócić jak największą ich liczbę. Zbijak rzucany jest zawsze od dołu.

Przewrócone kręgle:
Kręgiel nie jest uznawany za przewrócony, jeżeli leży (choćby częściowo) na innym kręglu lub na zbijaku. Po wykonaniu rzutu i podliczeniu zdobytych punktów, kręgle są ustawiane w miejscach, w których upadły.

Punktacja:
Jeśli przewrócony został tylko jeden kręgiel, zawodnik rzucający otrzymuje liczbę punktów zapisaną na danym kręglu. Jeśli przewrócona została większa ilość kręgli, zawodnik otrzymuje tyle punktów, ile kręgli przewrócił.

Zakończenie gry:
Jeśli zawodnik, w trzech kolejnych rzutach, nie uzyska ani jednego punktu, zostaje wykluczony z dalszej gry, a jego rola ogranicza się do zapisywania punktów uzyskanych przez innych graczy. Gra kończy się, gdy jeden z zawodników, jako pierwszy zdobędzie dokładnie 50 punktów. Jeśli któryś z graczy przekroczy łączną ilość 50 punktów, jego wynik obniża się do 25 punktów, ale zawodnik ten kontynuuje grę.

tekst: Artur Żaba

fot. organizatorzy

Zobacz również