„Śladami ks. pułkownika Józefa Jońca po Limanowej”. Zaproszenie na XIII Spacer Historyczny

„Śladami ks. pułkownika Józefa Jońca po Limanowej”. Zaproszenie na XIII Spacer Historyczny

Już w najbliższą niedzielę, 16 sierpnia, odbędzie się XIII Spacer Historyczny pt. „Śladami ks. pułkownika Józefa Jońca po Limanowej”.

Spacer rozpocznie się o godzinie 16. 00 na stacji kolejowej w Limanowej od strony torów. Stamtąd grupa uczestników podąży ulicami miasta, aby odnaleźć ślady ks. Józefa Jońca oraz jego najbliższej rodziny. W tym roku w marcu przypadała 120. rocznica urodzin tego limanowianina. Oczywiście ks. pułkownik Józef Joniec znany jest znacznej części społeczeństwa Limanowszczyzny, jako kapelan SBSK i 3DSK spod Tobruku i Monte Cassino. Jednak podczas spaceru uczestnicy w kilku miejscach, związanych z ważnymi wydarzeniami z życia ks. Józefa Jońca, dowiedzą się także o znaczącym wkładzie tego człowieka w dzieje miasta i regionu. Dodatkową okolicznością do odbycia się teraz właśnie takiego Spaceru Historycznego po Limanowej jest setna rocznica bitwy warszawskiej, w której młody Józef Joniec wziął czynny udział jako żołnierz 8. Pułku Ułanów.

W naszym mieście zachowało się wiele śladów po ks. Józefie Jońcu. Oprócz miejsc oczywistych takich jak muzea parafialne czy regionalne jest jeszcze wiele innych miejsc, które są nierozerwalnie związane z tą postacią. Niektóre z tych miejsc dla uczestników Spaceru Historycznego będą zaskoczeniem – podkreśla Karol Wojtas, inicjator Spacerów Historycznych po Limanowej.

Przewidywany czas trwania spaceru to około 2,5 godziny. Spacer odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne i epidemiczne. Jednak troszcząc się o zdrowie uczestników, organizatorzy proszą o założenie maseczek lub przyłbic, aby wszyscy mogli się czuć bezpiecznie.


XIII Spacer Historyczny po Limanowej

„Śladami ks. pułkownika Józefa Jońca po Limanowej.”

Niedziela 16 sierpnia 2020 r. godz. 16 00

Miejsce zbiórki i start spaceru: Stacja kolejowa w Limanowej od strony torów

Spacer poprowadzi: Karol Wojtas

Zapraszamy wszystkich, których interesuje przeszłość naszego miasta i regionu.

    

Na fotografiach: 1) Prymicje ks. Józefa Jońca 20 września 1925 roku w Limanowej. 2) Ks. Józef Joniec z rodzicami i rodzeństwem oraz ks. Kazimierzem Łazarskim podczas wesela siostry Anieli Joniec – fotografia wykonana przed domem rodzinnym Jońców. 3) Ks. Józef Joniec w mundurze Wojska Polskiego. 4) Panorama Limanowej z Siwego Brzegu lata 20 XX wieku.

Zobacz również