Kreatorzy marki Zagórzańskie Dziedziny w gminie Mszana Dolna podsumowali działania podejmowane w okresie letnim. Były wśród nich projekty, warsztaty, promocja oryginalnych pamiątek, a także inauguracja zagórzańskich mszy św.
Organizacje, które pozyskały granty w ramach Małopolskiego Ośrodka Wsparcie Ekonomii Społecznej – Subregion Sądecki, przy udziale Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, skupiły się na realizacji swoich projektów. Ich efektem będą nowe aktywności i propozycje uzupełniające ofertę turystyczną regionu.
Mieszkańcy Gminy Mszana Dolna zaangażowani w proces budowy marki Zagórzańskie Dziedziny, w ciągu wakacyjnych weekendów, zaproponowali gościom odwiedzającym nasz teren własnoręczne wykonanie pamiątki z wakacji. Można je było zrobić w miejscach najczęściej wybieranych przez turystów, korzystając z fachowego wsparcia prowadzących warsztaty. Z propozycji tej skorzystali chętnie młodsi i starsi turyści, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Popularnością cieszyły się też gotowe pamiątki, które wyszły spod ręki Zagórzan, dostępne w czterech punktach sprzedaży, zlokalizowanych w turystycznych miejscach regionu.
Po raz kolejny z oferty Zagórzańskich Dziedzin skorzystali właściciele Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa z Kasinki Małej, wykorzystując w zajęciach kreatywnych, organizowanych przez siebie półkolonii, warsztaty kreatorów marki.
Dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu oraz turystów, odwiedzających Beskid Wyspowy i Gorce, cieszy się zainaugurowana w lipcu zagórzańska msza św. Inicjatywę chętnie podjęły parafie w Kasinie Wielkiej i Lubomierzu oraz obydwa sołectwa. W jej oprawę włączają się zespoły regionalne i orkiestry dęte, działające na terenie Gminy Mszana Dolna. Koła gospodyń wiejskich, Zagórzańscy Pasjonaci Stowarzyszenie Rękodzielników oraz indywidualni twórcy z tego terenu zapewniają uczestnikom wydarzenia dodatkowe atrakcje.
– To był dla nas bardzo intensywny i interesujący czas. Staraliśmy się wykorzystać szansę, jaką niespodziewanie dała nam epidemia. Okazało się bowiem, że zainteresowanie turystów Zagórzańskimi Dziedzinami było bardzo duże. Mnóstwo mieszkańców Krakowa i Śląska wybierało właśnie Beskid Wyspowy i Gorce na miejsce swojego weekendowego wypoczynku. Po powrocie z gór chętnie korzystali z zaproponowanych przez nas aktywności. Niektóre podjęte przez nas inicjatywy na stałe wpisały się kalendarz lokalnych wydarzeń. Intensywnie i dobrze wykorzystaliśmy czas, w którym inni odpoczywali – podkreślają kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin.
źródło: Magda Polańska/ Urząd Gminy Mszana Dolna; oprac. MAG
fot. CEiR eMKa, Paulina Żakieta, Katarzyna Ząbczyńska, Zofia Filipiak, Dorota Kościelniak, Justyna Babuśka