Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Śwarne Babki” z Łętowego szkoliły kucharzy restauracji pensjonatu „Szczebel” w Mszanie Dolnej oraz swoje młodsze koleżanki w ramach projektu „Warsztaty kulinarne z przygotowania tradycyjnych potraw zagórzańskich sposobem na rozszerzenie działalności odpłatnej Koła Gospodyń Wiejskich w Łętowem”. Jak się okazało, prawdziwym hitem stała się zupa z korpiela.
Wśród czterech potraw regionalnych, wybranych przez Śwarne Babki, znalazły się: kluski rozgarnywane, zwane też często sapką; pierogi z suszonymi śliwkami; kołacz z bryndzą i zupa z korpiela. Potrawy te, po przeprowadzeniu odpowiedniej procedury, zostaną wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych oraz Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego w Małopolsce, a finalnie mają stanowić dodatkową kartę zagórzańskiego menu w restauracji pensjonatu „Szczebel” w Mszanie Dolnej.
Atutem zagórzańskich potraw jest nie tylko smak, ale też właściwości zdrowotne i krótki czas przygotowania. Gospodynie z Łętowego rekomendują składniki z ekologicznych upraw.
Projekt „Warsztaty kulinarne z przygotowania tradycyjnych potraw zagórzańskich sposobem na rozszerzenie działalności odpłatnej Koła Gospodyń Wiejskich w Łętowem” realizowany jest w ramach Małopolskiego Ośrodka Wsparcie Ekonomii Społecznej – Subregion Sądecki, przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
źródło: Magda Polańska/Urząd Gminy Mszana Dolna; oprac. MAG
fot. KGW z Łętowego