Śwarne Babki zachęcały przedstawicieli branży turystyczno-gastronomicznej do wzbogacania menu zagórzańskimi daniami

Śwarne Babki zachęcały przedstawicieli branży turystyczno-gastronomicznej do wzbogacania menu zagórzańskimi daniami

– Drugie projektowe warsztaty z gotowania potraw regionalnych przeprowadzone przez Śwarne Babki z Łętowego były nie mniej ekscytujące i smaczne, niż te pierwsze. Tym razem łętowskie gospodynie zaprosiły swoich gości do siebie. W miejscowej remizie OSP wyczarowały zagórzańską łąkę, grządkę i kawałek lasu… Na pięknie zaaranżowanym na tę okoliczność zagórzańskim stole były też produkty z ich spiżarni! – relacjonuje Magdalena Polańska z Urzędu Gminy Mszana Dolna.

W warsztatach wzięli udział przedstawiciele obiektów turystycznych z regionu. Gospodynie z Łętowego uczyły przygotowywania czterech zagórzańskich potraw: zupy z korpieli, sapki, pierogów z suszonymi śliwkami i kołoca z bryndzą.

Zainteresowanie tymi potrawami przerosło nasze oczekiwania. Z pewnymi obawami pisałyśmy wniosek grantowy i zapraszałyśmy na nasze warsztaty. Okazało się, że w naczyniach nie została ani kropla, na stołach nawet okruszek, a zadowolonym gościom bardzo smakowały przygotowane przez nas dania. Warto tutaj również dodać, że nasza „korpielanka” otrzymała 1. miejsce w powiatowym konkursie „Przysmaki Kół Gospodyń Wiejskich” – to dobry prognostyk, ale i rekomendacja dla naszych potraw – podsumowują panie z KGW Łętowe.

Zajęcia kulinarne stanowią część projektu pt. „Warsztaty kulinarne z przygotowania tradycyjnych potraw zagórzańskich sposobem na rozszerzenie działalności odpłatnej Koła Gospodyń Wiejskich w Łętowem”. Śwarne Babki otrzymały grant z Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Sądecki, przy wsparciu  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Cztery zagórzańskie potrawy znajdą się w menu w restauracji pensjonatu „Szczebel” w Mszanie Dolnej. Być może wzbogacą też ofertę innych punktów gastronomicznych w regionie. Po przeprowadzeniu odpowiedniej procedury, zostaną złożone też wnioski o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych oraz Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego w Małopolsce.

źródło: Magda Polańska/Urząd Gminy Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Urząd Gminy Mszana Dolna, KGW Łętowe

Zobacz również