Cmentarze zamknięte na trzy dni, zdalna praca w administracji publicznej – premier przedstawił listę obostrzeń

Cmentarze zamknięte na trzy dni, zdalna praca w administracji publicznej – premier przedstawił listę obostrzeń

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nową listę obostrzeń. Od 31 października do 2 listopada cmentarze będą zamknięte. Wejście na cmentarz będzie możliwe tylko w trakcie pogrzebu i czynności z nim związanych. Premier podkreślił, że ma to zapobiec transmisji wirusa w dużej grupie osób. W związku z tą decyzją zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu.

Mateusz Morawiecki zaapelował do seniorów, zwłaszcza po 70. roku życia, aby pozostali w domach. Zapewnił, że wparcia osobom starszym udzielą lokalne ośrodki pomocy społecznej oraz wolontariusze.

Premier wypowiedział się również w sprawie pracy zdalnej. 

– Moja dyrektywa dla administracji publicznej brzmi – wszyscy pracownicy, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, mają pracować zdalnie. Obowiązuje to przez najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia. Zaś do wszystkich przedsiębiorców prywatnych kieruję prośbę, by tam, gdzie mogą, skierować pracowników do pracy zdalnej – napisał Mateusz Morawiecki na oficjalnym profilu.

Przypomniał również aktualne zasady bezpieczeństwa:

– zakrywanie nosa i ust wszędzie w przestrzeni publicznej,

– utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości w kontaktach z innymi osobami,

– dbanie o higienę rąk,

– praca zdalna, jeśli tylko to możliwe, również w administracji publicznej,

– pozostanie w domu i kontakt z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w razie złego samopoczucia i objawów infekcji,

– przestrzeganie zasad kwarantanny lub izolacji,

– limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych – w kościele może przebywać max. 1 osoba na 7 m2,

– godziny dla seniora w sklepach i aptekach od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00.

Wiele państw w Europie wprowadza lockdown. Musimy ograniczać kontakty między ludźmi, żeby przerwać transmisję wirusa. Miałem wczoraj telekonferencję z Radą Europejską. Już w styczniu bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki dla wszystkich tych, którzy jej najbardziej potrzebują: dla ludzi starszych i służb medycznych. Oczywiście na zasadzie dobrowolności. Nikogo nie mamy zamiaru szczepić na siłę – wbrew teoriom spiskowym. Zależy to jednak od nas samych. Naszej dyscypliny, odpowiedzialności za siebie i państwo. Nie pozwólmy, by walkę z koronawirusem utrudniły nam sprawy światopoglądowe. Najbliższe dni i tygodnie będą trudnym sprawdzianem dojrzałości szczególnie dla młodszych obywateli Polski. Udowodnijmy że solidarność, także międzypokoleniowa, to wielka polska siła! – napisał prezes Rady Ministrów.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów; oprac. MAG

fot. KPRM

 

Zobacz również