Konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego. Stanowisko w sprawie zamkniętych branż i wyroku TK w sprawie aborcji

Konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego. Stanowisko w sprawie zamkniętych branż i wyroku TK w sprawie aborcji

Przed chwilą odbyła się wspólna konferencja prasowa Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej Tadeusza Kościńskiego oraz Prezesa Porozumienia Jarosława Gowina.

– Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii a bardzo trudnymi wyborami gospodarczymi, zapaścią gospodarczą, długotrwałymi kłopotami. Znalezienie właściwej ścieżki po środku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarczego w najbliższej przyszłości – mówi Mateusz Morawiecki. Kierowany przez niego rząd ogłosił program wsparcia dla zamkniętych w wyniku kryzysu branż, czyli gastronomii, rozrywki (targi, fotografia, film, estrada), zdrowia fizycznego (siłownie, kluby fitness etc.) oraz sprzedaży detalicznej.

– Przedstawione dziś rozwiązania dotyczą listopada, ale jeśli będzie to konieczne, w odpowiednim czasie podejmiemy decyzje o przedłużeniu wsparcia dla przedsiębiorców na grudzień i kolejne miesiące – mówił Premier Rządu, natomiast Tadeusz Kościński zapewnił, że rząd ma pieniądze na dalsze wspieranie gospodarki.

Tak zwana „Tarcza Branżowa” na obecny moment przewiduje następujące rozwiązania:

– Dodatkowe świadczenie postojowe. Oznacza ono dopłatę z budżetu państwa do utrzymania zatrudnienia w zagrożonych upadkiem firmach. W listopadzie przysługiwać będzie ono pod warunkiem, iż przychody firmy będą w październiku i listopadzie o 40% niższe, niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

–  Zwolnienie z opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, czyli zwolnienie ze składek ZUS na listopad. Zwolnienie to będzie przysługiwać jeśli dochody firmy spadły o 40% w stosunku do listopada roku 2019.

– Kolejnym rozwiązaniem są rządowe dotacje w wysokości 5 tys. złotych dla małych i mikro firm jeżeli dochody przedsiębiorstwa spadły o 40% w stosunku do listopada roku poprzedniego.

– Plan Rady Ministrów zakłada także zawieszenie tzw. „Opłaty Targowej” w 2021 roku zapowiadając gminom rekompensatę za brak tejże opłaty. Projekt przewiduje zwrot dochodów w przypadku, gdy przekraczały one w danej gminie 10 tys. zł w 2019 roku.

Koszty wszystkich projektów zostaną pokryte ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID19. 

 

Wicepremier Jarosław Gowin zaznaczył także, że trwają prace nad strategiami dalszej pomocy Polskiej gospodarce w perspektywie kolejnych 6-9 miesięcy oraz w perspektywie kolejnych lat. Zaznaczył, iż w związku z tym prowadzone są konsultacje z przedsiębiorcami i pracownikami.

Premier Rządu na sam koniec wygłosił także oświadczenie dotyczące ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Mateusz Morawiecki potępił akty wandalizmu i agresji do których dochodzi w trakcie trwających obecnie na terenie całego kraju protestów. Zaznaczał on także, iż każdemu komu bliskie jest dobro Rzeczypospolitej powinien dążyć do uspokojenia sytuacji, gdyż dalsze jej zaognianie prowadzić będzie do jeszcze gwałtowniejszej eskalacji konfliktu. Polityk PiS mówił także o tym aby mieć na uwadze sam fakt, iż trwa epidemia i należy z tego też powodu uważać na siebie jak i innych.

–  O co toczy się spór? Warto zadać sobie takie podstawowe pytanie i każdy w sumieniu niech na to pytanie odpowie. Czy jest to spór o danie prawa do życia dzieciom z zespołem Downa, czy jest to spór o niczym nieskrępowaną aborcję? Bo od odpowiedzi na te pytania właśnie zależy stosunek do tego, jak reagujemy na te sytuacje, z którymi mamy do czynienia, na tę dyskusję, która tak rozgorzała, która jest taka gorąca – zaznaczył Szef Rządu by następnie opowiedzieć o tym, iż opowiada się on za rozszerzeniem badań prenatalnych dla wszystkich kobiet, gdyż bardzo ważnym jest by wykryć choroby dziecka na jak najwcześniejszym jego etapie rozwoju. 

Mateusz Morawiecki powiedział także na konferencji prasowej, że badania prenatalne w ostatnich latach zostały rozszerzone. Stwierdził, iż stosowane są bardzo szerokie zalecenia, a najlepszym dowodem jest na to, że badaniom prenatalnym poddanych jest 40% więcej kobiet niż w 2015 roku.

– We wszystkich tych przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety, ten wyrok TK, który zapadł nie ma do nich odniesienia. Sytuacja zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety nie jest objęta tym wyrokiem, a więc te wszystkie kwestie, które niepokoją wielu ludzie, nie są objęte tym wyrokiem – przekonywał także Morawiecki.

Źródło. KPRM
Tekst. Bartłomiej Górka

Zobacz również