Minister zdrowia ogłasza nowe obostrzenia

Minister zdrowia ogłasza nowe obostrzenia

– Z Panem Komendatem chcemy ogłosić politykę „zero tolerancji”. ~ Wczoraj o 12:30 odbyła się wspólna konferencja prasowa ministra zdrowia Adam Niedzielskiego oraz szefa policji, generalnego inspektora Jarosława Szymczyka. W jej trakcie ogłoszono politykę „zero tolerancji” na mocy której zaostrzone zostały obostrzenia dot. Walki z COVID-19.

– Szanowni Państwo, wszyscy jesteśmy dzisiaj pod ogromnym wrażeniem tragicznej liczby, czyli 58 zgonów. To pokazuje z jak poważną sytuacją mamy do czynienia jak i również pokazuje jak śmiertelnym zagrożeniem jest pandemia koronawirusa. ~ Zaczął minister zdrowia.

W trakcie konferencji Adam Niedzielski podkreślił jak istotnym jest przestrzeganie obostrzeń oraz jak ważne jest stosowanie środków prewencyjnych takich jak zachowywanie dystansu społecznego czy noszenie maseczek. Minister wspomniał także o tym jak wielką wagę ma przestrzeganie systematycznie wprowadzanych obostrzeń zaznaczając także iż takowe normy często nie są przestrzegane i traktowane są przez Polaków pobłażliwie wbrew zasadom „współżycia społecznego”.

Na mocy nowych obostrzeń noszenie maseczek w każdym miejscu o takim nakazie będzie bezwzględnie obowiązkowy zarówno w strefie czerwonej jak i żółtej. Zwolnić od tego może jedynie zaświadczenie lekarskie lub dokument stwierdzający niepełnosprawność.

– Każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała dokumentu będzie z całą surowością karana – zaznaczył minister.

Zmianom uległy także przepisy dotyczące zgromadzeń. Adam Niedzielski wspominał o omijaniu tego typu przepisów poprzez rejestrowanie kilku czy nawet kilkunastu zgromadzeń w tym samym miejscu o tym samym czasie podając za przykład takiego nagięcia reguł ostatni marsz równości we Wrocławiu. Wprowadzony zostaje także wymóg odległości poszczególnych zgromadzeń co najmniej 100 metrów. Niedzielski poinformował także o zakazie udostępnienia lokali których właściciele nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej. Imprezy odbywające się „przy okazji” będą karane jako naruszanie rozporządzeń i obostrzeń. Ponadto też w strefie czerwonej lokale gastronomiczne działać będą mogły tylko do 22:00

Zmniejszona została także liczba uczestników imprez okolicznościowych takich jak wesela itp. W strefie zielonej ze 150 do 100, w strefie żółtej ze 100 do 75 a  w czerwonej strefie pozostaje limit 50 osób. To obostrzenie wchodzi w życie z tygodniowym opóźnieniem.

– Przy czym to ostatnie obostrzenie wejdzie z tygodniowym vacatio legis, tak żeby dać możliwość przeniesienia tej imprezy, przeorganizowania, by nie wprowadzać obostrzenia z piątku na sobotę i zaskakiwać wszystkich – Przekonuje Adam Niedzielski.

Zdaniem Niedzielskiego zaostrzenie obecnych przepisów jest konsekwencją eskalacji liczby zakażeń koronawirusem.

– Na cmentarzach, niezależnie od strefy, w której się znajdują, obowiązuje nakaz noszenia maseczek; ważne jest, aby Polacy wiedzieli o tym, szczególnie w kontekście zbliżającego się Święta Zmarłych – dodał także Niedzielski. Minister zdrowia poinformował także, o chęci wykorzystania systemu alertów, czyli SMS-ów rozsyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do informowania mieszkańców o tym, że w ich powiat znalazł się w żółtej lub czerwonej strefie.

Dodatkowo szef policji – Jarosław Szymczyk podkreślił, że w każdym przypadku naruszenia obostrzeń to funkcjonariusz policji decydował będzie o nałożeniu mandatu, o zastosowaniu odpowiedniego pouczenia czy o wniosku do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

Tekst. Bartłomiej Górka 

Zobacz również