„Na Zagórzan zawsze można liczyć”. Zagórzańskie Dziedziny na Śnieżnicy

„Na Zagórzan zawsze można liczyć”. Zagórzańskie Dziedziny na Śnieżnicy

Uroczysty odpust ku czci św. Jana Pawła II w kaplicy ośrodka rekolekcyjnego na Śnieżnicy nie zgromadził tłumów. Nie zabrakło jednak przedstawicieli Zagórzańskich Dziedzin – informuje Magdalena Polańska z Urzędu Gminy Mszana Dolna.

Uczestnicy uroczystości wzięli udział we mszy św. odpustowej, a bezpośrednio po niej skupili się wokół rzeźby Karola – turysty. Odsłonięto tam pamiątkowe tablice z nazwiskami osób, które wsparły sprowadzenie i umieszczenie tego pomnika na terenie ośrodka.

– Jak na odpust przystało, są również kramy, ale nie takie zwyczajne, bo z zagórzańskimi specjałami. Mamy dzisiaj rękodzieło, ozdobne pierniczki, serki, miód i wyroby pszczele oraz  regionalne potrawy przygotowane przez gospodynie z Łętowego. Można spróbować zupy z korpieli, pierogów z suszonymi śliwkami czy kołacza z bryndzą. Jakby komu było mało, to zapraszamy na poczęstunek potrawami i wypiekami z naszej kuchni, tej ze Śnieżnicy. Po poczęstunku, gdy spotkamy się znowu tutaj w kaplicy, muzyką wielbić będą Pana górale z Olszówki – rodzinna kapela Kościelniaków zgodziła się koncertować dla nas i dla  św. Jana Pawła II. Bo wiecie, na naszym terenie od jakiegoś czasu działają Zagórzańskie Dziedziny. My również włączamy się w tę inicjatywę i wspieramy rozwój tej marki lokalnej – mówił ks. Maciej Ścibor, podkreślając zaangażowanie kreatorów marki Zagórzańskie Dziedziny.  

Dwa dni wcześniej, podczas pierwszej części uroczystości odpustowej, zagórzańskimi pierogami z suszonymi śliwkami rozkoszował się arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który na Śnieżnicę przybył, aby poświęcić odnowioną kaplicę i nadać jej wezwanie św. Jana Pawła II.  Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymał zrobioną przez Małgorzatę Suder piernikową replikę śnieżnickiej kaplicy. Księża koncelebransi wyjechali tego dnia z ośrodka z pierniczkami, na których widniała zagórzańska parzenica. Oprawę muzyczną piątkowego święta zapewnił Zespół Regionalny Kasinianie – Zagórzanie – dodaje Magdalena Polańska.

źródło: Urząd Gminy Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Magdalena Polańska

Zobacz również