Od 15 października nowymi formami wsparcia mają zostać objęci seniorzy, czyli grupa społeczna najbardziej narażona na ryzyko zakażenia koronawirusem. Nie będzie dodatkowych ograniczeń w gospodarce, a szkoły nadal będą pracować w trybie stacjonarnym, a w razie konieczności – hybrydowym.
Od 15 października ponownie zaczną obowiązywać godziny dla seniorów. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W domach pomocy społecznej oraz placówkach opieki zostanie zaostrzony reżim sanitarny. Rząd zaleca również maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia.
– Musimy mieć świadomość, że reguły, które wyznaczamy są wskazówkami i zaleceniami, które powinny być przestrzegane przez seniorów – to może ocalić życie – mówił premier Mateusz Morawiecki.
System wsparcia dla seniorów opiera się na działaniach wolontariuszy, organizacji społecznych oraz samorządów i państwa. W pomoc osobom starszym włączają się m. in. harcerze i organizacje pozarządowe. Rząd przekaże 38 mln złotych dla domów pomocy społecznej z przeznaczeniem na zabezpieczenie sanitarne oraz wsparcie pracowników tych placówek.
4 zasady bezpieczeństwa – DDMA to: dystans, dezynfekcja, maseczka, aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej zostanie ograniczone tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Premier przypomniał również o akcji #WspierajSeniora. Aby do niej dołączyć, wystarczy pobrać plakat, napisać na mim imię i numer telefonu, następnie wydrukować i powiesić np. na tablicy ogłoszeń.
Mateusz Morawiecki podkreślił, że policja będzie surowo egzekwować obowiązek zasłaniania nosa i ust, a także przestrzeganie zasad kwarantanny.
Z kolei minister zdrowia stwierdził, że aktualna baza łóżek dla pacjentów chorych na covid-19 wynosi ponad 11 tysięcy i jest powiększana. Adam Niedzielski zapewnił również, że do placówek medycznych trafiają kolejne respiratory i kardiomonitory. Przygotowywane są nowe normy obsługi łóżek intensywnej terapii. Nie zabraknie też leku Remdesivir, stosowanego w ciężkich przypadkach.
https://www.gov.pl/web/koronawirus/wolontariat
źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów; oprac. MAG
fot. KPRM