Cava – jak pić? Jak smakuje? Jak powstaje?

Cava – jak pić? Jak smakuje? Jak powstaje?

Historia katalońskiego „szampana” sięga XIX w. Niejaki Luis Justo Villanueva, inżynier nauk chemiczno-fizycznych Politechniki Madryckiej, z pomocą nauki propagował wówczas metodę szampańską, pełniąc obowiązki profesora na wyższej uczelni w Katalonii.

Winiarze z okolic Barcelony podchwycili ten sposób wytwarzania wina i w 1878 r. – Josep Raventós Fatjó – wyprodukował pierwszy rocznik cavy powstałej w procesie drugiej fermentacji bezpośrednio w butelce. W kolejnym roku na półki barcelońskich sklepików dotarły pierwsze skrzynki z musującą cavą. Dziś kataloński specjał, z sezonu na sezon staje się coraz popularniejszy.

Gdzie powstaje cava?

Cava to trunek hiszpański, a by być precyzyjniejszym kataloński. To właśnie w katalońskim regionie Penedes powstaje aż 95% z ponad 250 milionów rocznie produkowanych butelek cavy. Stolicą apelacji jest kilkunastotysięczne miasteczko Sant Sadurni d`Anoia, położone w pobliżu Barcelony. Co ciekawe przepisy obejmujące apelację DO cava umożliwiają wytwarzanie tego specjału w kilkunastu innych prowincjach kraju. Girona, Lleida, Tarragoa, a także prowincje poza Katalonią takie jak Alava, Saragossa, Valencia, La Rioja czy Badajoz również upoważniają winiarzy do produkcji cavy. Niezwykłość zjawiska jest tym większa, że nie ma drugiej takiej apelacji kontrolowanego pochodzenia na świecie.

Na co zwracać uwagę decydując się na cavę?

Kupując cavę zwracajmy uwagę na pewną charakterystyczną dla niej etykietę. Jej kolorystyka będzie informowała nas o tym jak długo wino dojrzewało na osadzie z drożdży. Wersja 9-miesięczna, z etykietą w kolorze kremowym, to podstawowy rodzaj cavy. Nieco starsza, 15-miesięczna cava „reserva” będzie oznaczona etykietą mieniącą się zielonym kolorem. Czarną etykietą oznaczone są najznamienitsze 30-miesięczne cavy.

Jak smakuje cava?

Cava powstająca w procesie drugiej fermentacji, odbywającej się już bezpośrednio w butelce bazuje przede wszystkim na katalońskich odmianach. W aromacie dominuje aromat zielonych jabłek. Mocniejsze struktury są charakterystyczne dla win dłużej leżakujących. Szczególnie ciekawa smakowa jest autochtoniczna odmiana xarel.lo, która z czasem nabiera aromatu miodu i orzecha włoskiego. Bardzo istotny dla smaku jest poziom cukru. Czym ich mniejsza ilość tym, do kubków smakowych trafi więcej odmianowych aromatów i smakowych nut.

Wspomniane wyżej emblematy w trzech różnych kolorach też będą dla nas informacją wskazującą na to jakich smaków możemy się spodziewać. Te najmłodsze cavy będą charakteryzowały się prostszą i lżejszą strukturą. Wyraźnie wyczuwalne będą owocowe aromaty. Struktura będzie nabierała mocy wraz z czasem dojrzewania na drożdżowym osadzie. Tak samo aromaty wraz z czasem leżakowania będą pełniejsze, bardziej rozwinięte.

Z jakich szczepów powstaje cava?

Musujące wino pochodzące z Hiszpanii powstaje przede wszystkim na fundamencie białych odmian winogron. Zdecydowanie najpopularniejsze cavy powstają z mieszanek macabeo, parellady oraz xare.lo. Z białych szczepów korzysta się także z subirat parent oraz chardonnay. Nie brakuje jednak produkcji na bazie czerwonych odmian takich jak pinot noir, monastrell, trepat czy garnacha tinta. Rzadko nadal spotykane są cavy jednoszczepowe. Choć w ostatnich latach nieco częściej spotkać można „musiaki” na bazie chardonnay oraz pinot noir.

 

W dobie popularności takich win musujących jak prosecco, cremant czy sekt do głosu dochodzą kolejne bąbelkowe trunki. Cavę dziś z powodzeniem znajdziemy na półkach wielu sklepów. Hiszpański „szampan” uświetni każdy wieczór, sprawdzi się jako aperitif lub doskonały kompan dla książki.

(artykuł sponsorowany)

Zobacz również