Michał Wójcik zaprasza na spotkanie z historią Mszany Dolnej i Zagórzan w okresie autonomii galicyjskiej

Michał Wójcik zaprasza na spotkanie z historią Mszany Dolnej i Zagórzan w okresie autonomii galicyjskiej

Od 2 do 4 listopada na fanpage’u „Mszana Dolna na starych fotografiach” będzie można oglądać filmy zrealizowane w ramach projektu „Portret Pamięciowy Górali Zagórzańskich – kultura i tradycja” ze środków Narodowego Centrum Kultury – program #kulturawsieci. – To opowieść o Mszanie Dolnej na przełomie XIX i XX wieku – mówi Michał Wójcik, autor scenariusza odcinków historycznych. Koordynatorką projektu jest Ewa Zapała-Barska z Lokalnej Akcji Mszańskich Aktywistów.

W cyklu wykładów Michał Wójcik opowie o funkcjonowaniu administracji austriackiej, mszańskiej inteligencji – lekarzach, sędziach i adwokatach, Urzędzie Gminnym i jego inwestycjach, szkole, fabrykach, parafii, kahale oraz Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, która znacząco wpłynęła na rozwój miejscowości.

Pierwszy odcinek zostanie opublikowany 2 listopada i będzie stanowił wprowadzenie do tematyki związanej z okresem zaboru austriackiego. Michał Wójcik opowie o gościńcu cesarskim, rabacji galicyjskiej i uwłaszczeniu chłopów. Omówi funkcjonowanie C.K. instytucji, Urzędu Gminnego w Mszanie Dolnej oraz jego inwestycje. Przywoła sylwetki naczelników, m.in. Franciszka Dubowego.

3 listopada udostępniony zostanie drugi odcinek, poświęcony przede wszystkim edukacji. Prowadzący skupi się na dziejach szkół trywialnej i ludowej oraz nauczycielach. Wspomni również o sądzie powiatowym, środowisku adwokackim, lekarzach i straży pożarnej.

Ostatni odcinek zostanie zaprezentowany 4 listopada. Tym razem Michał Wójcik zajmie się zagadnieniami gospodarczymi – zakładami przemysłowymi oraz wpływem Galicyjskiej Kolei Transwersalnej na rozwój Mszany Dolnej i okolic.

https://www.facebook.com/Mszana.Dolna.na.starej.fotografii

fot. arch. Michała Wójcika

Zobacz również