Zmarła Stefania Wojciaczyk. Była radną i Przewodniczącą Rady Gminy Mszana Dolna

Zmarła Stefania Wojciaczyk. Była radną i Przewodniczącą Rady Gminy Mszana Dolna

Zmarła Stefania Wojciaczyk. Była nauczycielką i dyrektorem w Szkole Podstawowej nr 2 w Lubomierzu, a także pełniła funkcję radnej różnych szczebli samorządu. Od 2002 do 2010 roku przewodniczyła obradom sesji Rady Gminy Mszana Dolna.

Stefania Wojciaczyk pochodziła z Kasinki Małej, ale swoje życie związała z Lubomierzem.

Ukończyła Liceum Pedagogiczne w Limanowej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. W 1960 r. rozpoczęła pracę jako nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 2 w Lubomierzu. Po roku pracy została kierownikiem, a później dyrektorem tej placówki.

Oprócz pracy dydaktyczno-wychowawczej była zaangażowana w życie społeczne Lubomierza i gminy Mszana Dolna. Zainicjowała wiele inwestycji na terenie Lubomierza, m.in, budowy szkół, dróg i mostów, elektryfikacji i telefonizacji miejscowości.

Dzięki jej aktywności zbudowano lokalny wodociąg, zostały uruchomione stołówki w szkołach, powstały boiska sportowe i sale gimnastyczne. Do realizacji tych przedsięwzięć angażowała mieszkańców

Pełniła wiele ważnych i odpowiedzialnych funkcji w życiu społecznym i samorządowym. W latach 1985 – 1990 była Naczelnikiem Miasta i Gminy Mszana Dolna. W 1998 roku została radną gminą Mszana Dolna. Cztery lata później stanęła na czele Rady Gminy Mszana Dolna. Tę funkcję pełniła do 2010 roku.

– Miałam zaszczyt pełnić mandat radnej wszystkich szczebli samorządowych łącznie przez 30 lat, Rozpoczęłam ją w 1964 roku od Gromadzkiej Rady w Mszanie Górnej przez dwie kadencje. Następnie były: Gminna Rada w Mszanie Dolnej – jedna kadencja, Powiatowa Rada Powiatu Limanowskiego – jedna kadencja, Wojewódzka Rada w Krakowie – jedna kadencja, Rada Miasta i Gminy w Mszanie Dolnej – dwie kadencje, Rada Gminy Mszana Dolna – druga kadencja. Ta działalność zawsze przynosiła mi dużo satysfakcji, chociaż nie ukrywam, że wypełniłam ją z wielkim zaangażowaniem – wspomniała jednym z wywiadów w czasopiśmie samorządowym.

– Myślę, ze to wielka strata dla mieszkańców Lubomierza i w ogóle naszej gminy. Zawsze o pani Stefanii będą dobrze, serdecznie i ciepło mówił. Współpracowaliśmy razem przez długie lata. Zawsze interesowała się lokalną kulturą i naszą tradycją. Dbała o kultywowanie naszych zagórzańskich tradycji – mówi Tadeusz Patalita, były wójt gminy Mszana Dolna. 

Stefania Wojciaczyk miała 80 lat. Jej pogrzeb odbędzie się w najbliższą sobotę w kościele pw. Św. Józefa w Lubomierzu o godz. 13.

Zobacz również