Historyczna wędrówka śladem kpt. Juliana Krzewickiego jest już dostępna w sieci

Historyczna wędrówka śladem kpt. Juliana Krzewickiego jest już dostępna w sieci

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych – 1 PSP AK opracowało i wyznaczyło "ślad" ścieżki historyczno – edukacyjnej im. kpt. Juliana Krzewickiego. W imieniu członków stowarzyszenia zapraszamy do pobrania pliku gpx i wędrówki tym wyjątkowym szlakiem.

dowiedzieć się takich ciekawostek jak: Gdzie były dokonywane zrzuty zaopatrzenia dla Armii Krajowej, jak samochód Hansa Franka znalazł się w tym rejonie, w którym miejscu miała miejsce katastrofa Heinkla He-111 i wiele innych. 

Mapa Turystyczna 

https://mapa-turystyczna.pl//trail/sciezka-historyczno-edukacyjna-1-pulku-strzelcow-podhalanskich-ak-im-kpt-juliana-krzewickiego-lw#49.63932/20.36522/13 

https://mapa-turystyczna.pl//trail/sciezka-historyczno-edukacyjna-sladami-oddzialu-partyzanckiego-wilk-lt#49.64731/20.27587/14

Więcej o inicjatywie przeczytają Państwo na profilu facebook SRH -1 PSP AK. 

Długość trasy wynosi około 21km. W większości są to ścieżki leśne, drogi polne i asfaltowe. Ścieżka przebiega częściowo wzdłuż szlaków turystycznych PTTK (szlak zielony i żółty na Mogielicę). Na trasie znajduje się 12 punktów – m.in. miejsc pamięci, leśniczówek, zrzutowisko oraz miejsce katastrofy niemieckiego samolotu. Na każdym punkcie znajdują się tablice informacyjne oraz fotografie opisujące wydarzenia z 1944r.  W kilku miejscach na trasie zostały wstawione obeliski upamiętniające postacie i wydarzenia związane z działalnością Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej w czasie II wojny światowej. Trasa jest oznakowana w postaci biało-czerwonego kwadratu oraz  symbolu polski walczącej. Na rozdrożach oraz rozwidleniach zostały umieszczone tabliczki kierunkowe, wskazujące lokalizację poszczególnych punktów na trasie. Miejscem początkowym ścieżki jest budynek Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Słopnicach. Punktem końcowym jest leśniczówka Jan Lisowskiego na składzie drewna na osiedlu Podmogielica. Przy czterech punktach (nr. 1., nr 2., nr. 5., nr 12.) zostały oznakowane miejsca parkingowe.

Ścieżka historyczna powstała dzięki współpracy Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych – 1. PSP AK, Gminy Słopnice, Nadleśnictwa Limanowa oraz Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Krakowie.  

Więcej o Ścieżce historyczno-edukacyjnej przeczytają państwo tutaj.

Żródło:

1. SRH -1 PSP AK/ facebook

2. P. Bukowiec SRH

Zobacz również