Dzięki dotacji w wysokości 60 000 zł z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert pn. „Małopolska Gościnna w Powiecie Limanowskim” powstał przewodnik pt. „Szlak Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej”, a także tablice informacyjne przybliżające historię działań konspiracyjnych w naszym regionie.
W ramach projektu przygotowano logo oraz wykonano partyzancki mural. W dwunastu miejscach powiatu limanowskiego, na terenie kilku gmin, ustawiono tablice turystyczne, zawierające treści historyczne, ciekawostki oraz fotografie z epoki związane z działalnością konspiracyjną. Opracowano również mapę z 64 miejscami ważnymi dla konspiracji na Limanowszczyźnie.
Ostatnim elementem projektu jest przewodnik prezentujący historię wybranych miejsc pamięci na Ziemi Limanowskiej. Koncepcję przewodnika opracowali: historyk Przemysław Bukowiec oraz Paweł Tokarczyk z Lokalnej Organizacji Turystycznej. Treść przygotował Przemysław Bukowiec wraz z zespołem ekspertów. Prace graficzne oraz kartograficzne wykonało wydawnictwo „Compass”. Publikacja została wydrukowana w nakładzie 1000 sztuk.
– Publikacja, przygotowana w formie przewodnika, zawiera treści opisujące miejsca pamięci związane z II wojną światową na Ziemi Limanowskiej. Treści historyczne opracowane w przewodniku stanowią połączenie dotychczas znanych materiałów, drukowanych opracowań, artykułów prasowych i źródeł historycznych, wzbogacone o odnalezione w wyniku kwerendy relacje, archiwalia oraz fotografie. Przewodnik adresowany jest do szerokiego grona odbiorców, poczynając od młodzieży przez turystów wędrujących po szlakach i miejscowościach Ziemi Limanowskiej, po seniorów, których wspomnienia pozostają bezcennym źródłem historycznym – informuje Lokalna Organizacja Turystyczna.
Autorami tekstów na tablice i do przewodnika są historycy, regionaliści: Przemysław Bukowiec, Elżbieta Dutka, Karol Wojtas. Opiekę merytoryczną nad powstawaniem elementów Szlaku AK na Ziemi Limanowskiej w postaci redakcji treści historycznych do przewodnika, mapy turystycznej oraz tablic pełnił Przemysław Bukowiec.
źródło: Lokalna Organizacja Turystyczna; oprac. MAG
fot. LOT, Tv28