W poniedziałek najmłodsi uczniowie wracają do szkół. Inne obostrzenia zostały przedłużone do końca miesiąca

W poniedziałek najmłodsi uczniowie wracają do szkół. Inne obostrzenia zostały przedłużone do końca miesiąca

Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji Przemysław Czarnek przekazali najnowsze decyzje rządu związane z epidemią. Najważniejszą z nich jest powrót uczniów klas I-III szkół podstawowych po zakończeniu ferii do nauki stacjonarnej w ścisłym reżimie sanitarnym. Jak podkreślił minister Czarnek, właśnie w tej grupie wiekowej nauka zdalna jest najmniej efektywna i najbardziej uciążliwa. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wielu rodziców będzie mogło wrócić do pracy zawodowej. Pozostałe ograniczenia etapu odpowiedzialności zostały przedłużone do 31 stycznia.

Minister zdrowia powiedział, że w całej Europie sytuacja uległa w ostatnim czasie pogorszeniu, co jest związane z nowymi mutacjami koronawirusa. Dlatego wiele państw przedłużyło obostrzenia. Również polski rząd podjął taką decyzję po konsultacjach ze specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, profesorami, wirusologami, epidemiologami. Wiele osób wciąż przebywa w szpitalach i korzysta z respiratorów.

Najważniejsze obostrzenia związane z COVID-19:

– obowiązuje utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi,

– konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni czy w kościele,

– ograniczona jest działalność galerii handlowych – otwarte pozostają tam np. tylko apteki czy sklepy z artykułami spożywczymi,

– obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos,

– ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami),

– nieczynne są stoki narciarskie,

– zawieszona jest działalność placówek kultury, w tym m.in. teatrów, kin czy muzeów,

– obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia,

– zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami),

– środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób,

– w kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m,

– w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób,

– obowiązują godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00),

– obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych,

– targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie online,

– obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.

Wsparciem dla przedsiębiorców mają być rozwiązania przewidziane w ramach Tarczy Antykryzysowej, Finansowej i Pomocowej oraz Tarczy Branżowej. Komisja Europejska zatwierdziła założenia Tarczy Finansowej PFR 2.0, która zakłada wypłacenie 13 mld zł dla mikro i średnich firm. Polski rząd wesprze finansowo przedsiębiorców z 38 branż, najbardziej dotkniętych skutkami wywołanymi pandemią koronawirusa. Uprawnione firmy będą mogły składać wnioski już od 15 stycznia do 28 lutego br.

Aktualnie trwają szczepienia w tzw. grupie zero, czyli m.in. pracowników sektora ochrony zdrowia, personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych czy pracowników domów pomocy społecznej. W kolejnym etapie, który rozpocznie się 15 stycznia, ze szczepień będą mogli skorzystać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. Tego dnia rozpocznie się także rejestracja do szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia, która potrwa do 21 stycznia. W następnym kroku zaszczepione zostaną osoby powyżej 70. roku życia oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele. Rejestracja pacjentów powyżej 70. roku życia rozpocznie się od 22 stycznia.

źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów; oprac. MAG

fot. Adam Guz/KPRM

 

Zobacz również