Wójt Paweł Ptaszek planuje rewitalizację tymbarskiego rynku. Taki wniosek został złożony do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w ramach pomocy dla gmin górskich. Inwestycja miałaby obejmować remont i przebudowę placu wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu. Taki sposób wykorzystania rządowej pomocy wzbudził wątpliwości mieszkańców, którzy wypowiedzieli się na ten temat w licznych komentarzach. Wójt gminy Tymbark opublikował więc dodatkową informację, która ma przekonać krytyków pomysłu do koncepcji Urzędu Gminy.
Projekt przewiduje wymianę istniejącej nawierzchni płyty rynku, remont toalet publicznych, przebudowę przystanku i chodnika przy drodze powiatowej, budowę nowej fontanny, lokalizację elementów małej architektury, przebudowę istniejącej instalacji wodociągowej i sanitarnej, kanalizacji deszczowej, zagospodarowanie zielenią oraz wymianę oświetlenia placu rynku. Niektórzy mieszkańcy przekonują jednak, że inwestycja nie wpłynie na ożywienie ruchu turystycznego w gminie Tymbark.
– Turystyka? To już lepiej wieżę widokową dokończyć i zrobić coś, co może naprawdę przyciągnąć turystów w nasz rejon, bo jak na razie w rynku nie ma nic, co mógłby turysta podziwiać, a wymiana nawierzchni nic tutaj nie zmieni – napisał jeden z internautów.
– Pomysłów już jest kilka, ale dobrze byłoby je powiązać. Już nie wspomnę o rodzącym się pomyśle stworzenia z Paproci „góry parkowej” dla Limanowej i Tymbarku. Można planowaną w Tymbarku ścieżkę edukacyjną powiązać i przełomem Słopniczanki, i z wieżą, i z np. torem saneczkowym. Jest sporo programów, do których tak ujmując temat, można by przystąpić – sugeruje inny komentator.
Wójt Paweł Ptaszek przekonuje jednak, że rynek jest wizytówką miejscowości i poprawi jej atrakcyjność.
– Informacja o zamiarze rewitalizacji rynku w Tymbarku ze środków Funduszu Przeciwdziałania Covid -19 dla gmin wywołała pewną konsternację, dlatego chciałbym przekazać więcej informacji na temat planowanej inwestycji – napisał Paweł Ptaszek na swoim oficjalnym profilu.
Jako argumenty przywołał konieczność ochrony zabytkowego charakteru rynku, a kosztów takiej inwestycji samorząd bez dotacji nie byłby w stanie udźwignąć.
– Stan techniczny rynku (zwłaszcza toalet i fontanny) i jego estetyka była przedmiotem wielu dyskusji i pytań ze strony mieszkańców gminy. Po odnowieniu budynku urzędu naturalnym, dalszym etapem jest odnowienie płyty rynku wraz z fontanną, toaletami publicznymi i przystankiem – stwierdził wójt gminy Tymbark.
Zapewnił również, że projekt uwzględni historyczny charakter miejsca, nad czym będzie czuwał konserwator zabytków. Propozycja rewitalizacji zostanie poddana konsultacjom społecznym.
– Rynek to serce miejscowości. To punkt spotkań, imprez plenerowych i wizytówka naszej gminy. To przestrzeń, która, nas mieszkańców, kształtuje. Mając powyższe na uwadze, chciałbym aby zrewitalizowany tymbarski rynek, utrzymując piękny historyczny charakter, spełniał standardy na miarę XXI wieku – podsumował Paweł Ptaszek.
źródło: oficjalny profil wójta Pawła Ptaszka; oprac. mAG
fot. Urząd Gminy Tymbark, Tv28