Jeśli właśnie kupiłeś samochód i nie wiesz, co powinieneś dalej zrobić, to znak, że ten tekst jest dla Ciebie. Dowiedz się, jakie formalności czekają na stronę kupującą pojazd.
Pamiętaj o umowie
Umowa to najważniejszy dokument, który przyjdzie Ci podpisać podczas całej transakcji kupna samochodu. Właśnie dlatego bardzo istotne jest, by była sporządzona w odpowiedni sposób i zawierała wszystkie niezbędne informacje. Jeśli chcesz mieć pewność, że umowa kupna-sprzedaży jest poprawna, zaproponuj sprzedającemu skorzystanie ze specjalnego generatora na stronie: https://autoumowa.pl/generator/.
Poznaj obowiązki kupującego samochód
- 1. Zakup OC
Z momentem, w którym podpiszesz umowę kupna-sprzedaży stajesz się odpowiedzialny za pojazd oraz jego ubezpieczenie. Przy tego typu transakcjach masz dwie możliwości, jeśli chodzi o OC:
- – w takim wypadku umowa będzie ważna tylko do momentu jej naturalnego zakończenia, a Ty nie będziesz mógł jej przedłużyć.Możesz pozostać przy OC poprzedniego właściciela
- Możesz zmienić ubezpieczyciela – jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, będziesz musiał wypowiedzieć dotychczasową umowę i wkupić nowe ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że każdy dzień, w którym samochód nie jest objęty ochroną, skutkuje nałożeniem kary finansowej na właściciela. Nie zwlekaj więc z nową polisą.
- 2. Rejestracja samochodu
W tym celu koniecznie jest udanie się do wydziału komunikacji zgodnym z Twoim miejscem zamieszkania. Zazwyczaj są to: urząd starostwa powiatowego, urząd miasta lub urząd dzielnicy. Rejestracja auta będzie od Ciebie wymagać wypełnienia specjalnego wniosku oraz dołączenia załączników. Najważniejsze z nich to:
- dowód własności w postawi umowy kupna-sprzedaży,
- dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym,
- karta pojazdu (o ile została wydana) – dowiedz się więcej na: https://autoumowa.pl/karty-pojazdu-zrobic/
- dotychczasowe tablice rejestracyjne,
- ważne ubezpieczenie OC,
- potwierdzenie uiszczenia niezbędnych opłat.
Rejestracja powinna odbyć więc w ciągu 30 dni od momentu podpisania przez Ciebie umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Za niedotrzymanie terminu przewidziane są kary finansowe.
- 3. Podatek od czynności cywilnoprawnych
Zakupienie nowego pojazdu wiąże się z opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, którego wysokość jest zależna od wartości samochodu. Nie próbuj jednak celowo zaniżać tego parametru, ponieważ urzędnik w każdej chwili może sprawdzić, ile tak naprawdę jest wart samochód, który kupiłeś. Na opłacenie podatku masz 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Pieniądze przelej na rachunek bankowy konkretnego urzędu skarbowego.
Jak widzisz, na kupującego czeka kilka ważnych formalności, ale warto też uświadomić sobie, że są one związane w przypieczętowaniem przejścia własności pojazdu na Ciebie. Dlatego właśnie tak ważne jest dostosowanie się do obowiązujących terminów oraz dopełnienie wszystkiego tak, jak trzeba. Przed zakupem pamiętaj jeszcze o dokładnym zapoznaniu się z umową kupna-sprzedaży, którą dostarczy Ci sprzedający.