W sobotę na limanowskim Rynku odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli lokalni działacze Partii KORWiN/Konfederacji. Bartłomiej Górka, Piotr Palac oraz Andrzej Skupień skrytykowali ostatnie posunięcia rządu oraz zachęcali do udziału w zbiórce podpisów pod projektem ustawy antylockdownowej.
– Proszę państwa, dość, przedsiębiorcy mówią dość, my mówimy dość. Dość nieprzemyślanych ustaw i rozporządzeń pisanych na kolanie, dość gnębienia polskiej gospodarki przepisami, które nie mają żadnego sensu. Dość obostrzeń, za których powstaniem nie stoi żadna logika. Przedsiębiorcy w Limanowej walczą o przetrwanie, lokalne biznesy upadają – mówił Piotr Palac, członek limanowskiego koła Młodych dla Wolności.
– Szanowni Państwo, Szanowny Panie Starosto, Szanowny Panie Wójcie, Szanowny Panie Burmistrzu! Konfederacja w obecnej dobie lockdownu jest jedyną formacją, która tak naprawdę zachowała zdrowy rozsądek. Nie kierujemy się paniką, nie kierujemy się wyimaginowanymi zasadami epidemiologicznymi, kierujemy się dobrem milionów polskich obywateli, przedsiębiorców i pracowników, którzy są poszkodowani przez to całe szaleństwo zwane lockdownem! – podkreślił Bartłomiej Górka, który przedstawił projekt ustawy antylockdownowej.
Projekt opiera się na pięciu punktach i zakłada: otwarcie wszystkich działalności gospodarczych zamkniętych na podstawie rozporządzeń; zniesienie kar administracyjnych za otwarcie działalności gospodarczej; zniesienie przepisów mówiących o tym, że naruszenie jakichkolwiek ograniczeń spowoduje odcięcie od pomocy ze strony publicznej; zniesienie obowiązku zwrotu kwoty stanowiącej równowartość udzielonej pomocy i umorzenie toczących się w tej kwestii postępowań; zniesienie odmowy przyznania pomocy publicznej przy niestosowaniu się do obostrzeń.
Z kolei Andrzej Skupień, prezes KORWiN w Okręgu 14, zwrócił się posła Wiesława Janczyka, aby stanął po stronie przedsiębiorców. Młodzi politycy odwoływali się także do faktu, iż w powiecie limanowskim najmocniej ucierpiała branża przewoźnicza. Przytoczyli przykłady władz Wrocławia, które odkupiły chryzantemy od sprzedawców po zamknięciu cmentarzy i władz Nowego Sącza, które przyznają zwrot 1/3 części opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Uczestnicy konferencji stwierdzili, że samorządowcy Limanowszczyzny również powinni aktywnie wspierać lokalny biznes.
źródło: materiały prasowe; oprac. MAG
fot. organizatorzy