Gmina Łukowica złożyła wnioski do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych o łącznej wartości 2,57 mln zł. Wójt Bogdan Łuczkowski planuje budowę wieży widokowej na Skiełku oraz wiat i ławostołów na Pępówce i Łyżce. Drugie zadanie w ramach rządowego wsparcia dla gmin górskich to budowa kanalizacji sanitarnej na odcinku Przyszowa – Stronie.
Góra Skiełek została wybrana na miejsce wieży widokowej ze względu na dogodne usytuowanie oraz walory przyrodnicze.
– Góra Skiełek znajduje się w centrum naszej gminy. Można na nią wejść od strony czterech miejscowości: Łukowicy, Roztoki, Młyńczysk i Jastrzębia. Stamtąd rozprzestrzeniają się wspaniałe widoki, ale na razie można je podziwiać w nielicznych miejscach – na kilku polanach. Dzięki wieży widokowej w zasięgu wzroku będzie m.in. panorama Beskidu Sądeckiego, Gorców, Pienin czy Tatr. Tę inwestycję w wielu rozmowach popierali szczególnie mieszkańcy Skiełku. Ponadto na Skiełku swoje stanowisko posiada brzoza ojcowska. Stwarza to możliwość połączenia edukacji przyrodniczej z turystyką pieszą – mówi Bogdan Łuczkowski
Jak podkreśla wójt Łukowicy, prowadzone są również działania promocyjne skoncentrowane wokół góry Łyżki jako miejsca pełnego historycznych tajemnic.
– Na tę promocję składa się zarówno udostępnianie informacji o tej górze i pokazywanie jej piękna, jak też prace badawcze. Przypomnę, że milowym krokiem okazały się znaleziska sprzed dwóch lat – odkryto tam ceramikę z epoki brązu. Na moją prośbę prace na Łyżce rozpoczęli archeolodzy i wpisano to miejsce w rejestr AZP (Archeologiczne Zdjęcie Polski), jako stanowisko archeologiczne z epoki brązu. Z niecierpliwością czekam na kolejne odkrycia, które sprawią, że o naszej tajemniczej Łyżce będziemy wiedzieć znacznie więcej – zaznacza nasz gość.
Bogdan Łuczkowski podkreśla, że w gminie popularna jest turystyka rodzinna. Gminę Łukowica coraz częściej odwiedzają osoby z innych części Polski. Poszukują tutaj spokoju i pięknych widoków.
– Beskidzkie wyspy stwarzają idealne warunki do pieszych wędrówek. Sam sporo chodzę po naszych górach i często spotykam turystów, wędrujących po szczytach znajdujących się na terenie gminy Łukowica. Dzięki sile Internetu o naszych pięknych stronach dowiadują się osoby, które u nas jeszcze nie były. Oprócz naszych szlaków sporym zainteresowaniem cieszy się również Park Podworski w Łukowicy z tężnią solankową. Zauważam, że dzięki konsekwentnym działaniom promocyjnym udaje się zachęcić coraz więcej osób do odwiedzania naszej gminy – dodaje wójt.
Gmina ma charakter rolniczy, ale walory krajobrazowe sprawiają, że drzemie w niej również potencjał turystyczny. W celu poszerzenia oferty dla gości z zewnątrz gmina od dawna inwestuje w infrastrukturę turystyczną.
– Tereny gminy Łukowica to obszary rolnicze, ale posiadają ogromny potencjał turystyczny, który zamierzam wzmacniać m.in. dzięki takim inwestycjom jak ta na Skiełku, odkrywaniu tajemniczej góry Łyżka czy trwającej budowie wieży widokowej na górze Modyń, którą finansowo wspieramy. Powstają również punkty widokowe na Cisowym Dziale (Turystycznej Perle Powiatu Limanowskiego), Spleźni, Zagórowie czy przy szlaku na Łyżkę – wymienia wójt Łuczkowski.
Zdaniem gospodarza gminy zwiększenie ruchu turystycznego przyczyni się do gospodarczego rozwoju tego obszaru i da nowe możliwości mieszkańcom.
– Rozwój turystyki stworzy nowe możliwości biznesowe dla mieszkańców. Już teraz obserwuję zwiększoną aktywność osób inwestujących w agroturystykę czy promowanie produktów turystycznych. Wartością dodaną jest także pokazywanie naszej kultury i tradycji, które same w sobie stanowią wspaniałą atrakcję – podsumowuje wójt gminy Łukowica.
fot. Bogdan Łuczkowski, Roland Mielnicki