Spółka Górna Raba w odpowiedzi na pytania zawarte w interpelacji Michała Liszki przesłała pismo, w którym zapewniła, że przygotowywana jest kompleksowa informacja na temat kilkunastoletniej działalności przedsiębiorstwa. W imieniu prezesa spółki odpowiedź przygotowała Ewa Przybyło, główny specjalista do spraw obsługi i inwestycji. Nie podała jednak, kiedy burmistrz Anna Pękała i Rada Miejska mogą się spodziewać danych, dotyczących m.in. ilości odbieranych ścieków, ustalania cen i inwestycji.
Radni klubu „Razem dla Mszany Dolnej” już w grudniu wystąpili z propozycją, aby miasto przestało zwalniać z podatku od nieruchomości spółkę, zarządzającą oczyszczalnią ścieków. Miałoby to przynieść dodatkowe środki na inwestycje realizowane przez samorząd.
– Informacje na temat działalności naszego przedsiębiorstwa są w posiadaniu pani burmistrz w przesyłanych co roku sprawozdaniach zarządu z wykonywanej działalności. W imieniu prezesa przygotowujemy kompleksową informację na temat zadań poruszonych w przesłanym piśmie za cały okres naszej działalności, a szczegółowo za lata 2014-2020. Zagadnienia te dotyczą kilkunastu lat działalności naszego przedsiębiorstwa, i chcąc rzetelnie przygotować materiał, obrazujący pracę naszej spółki, prosimy o przyjęcie naszej prośby i zapewnienia, że materiał zostanie przekazany niezwłocznie po opracowaniu – napisała Ewa Przybyło.
Radni klubu „Razem dla Mszany Dolnej” sformułowali następujące pytania:
1. Ile ścieków jest oddawanych z miasta według wskazań liczników i uśrednionej stawki ryczałtowej mieszkańców?
2. Ile realnie ścieków wpada do oczyszczalni z kanalizacji miejskiej; jeśli nie jest możliwe przedstawienie takich danych to na jakiej podstawie i od czego zależy wysokość opłat dla mieszkańców?
3. Jakie inwestycje i remonty zostały zrobione przez spółkę za jej pieniądze w czasie kiedy miasto zwalniało ją z podatku?
4. Ile ścieków odprowadzanych jest przez innych wspólników?
5. Ile ścieków innych wspólników przesyłanych jest przez kanalizację miejską?
6. Jakie koszty zatrudnienia ponosi spółka i jak te koszty wyglądały w poprzednich latach?
7. Ile środków zewnętrznych pozyskała spółka przez wszystkie lata zwolnienia z podatku przez miasto Mszana Dolna?
8. Na jaką kwotę sumarycznie przez wszystkie lata zwolnienia z podatku miasto nie pobrało podatku od spółki Górna Raba?
9. Jak proporcjonalnie w stosunku do innych wspólników wygląda wielkość zwolnienia z podatku w odniesieniu do liczby mieszkańców podłączonych do kanalizacji?
10. Ilu klientów bezpośrednio pozyskała spółka w czasie swojego działania?
11. Jakimi rezerwami przerobowymi dysponuje zakład odbioru nieczystości i na jak długi okres czasu?
Polecamy również:
https://www.tv28.pl/12499-michal-liszka-zapowiada-dalsze-dzialania-w-sprawie-spolki-gorna-raba
fot. Tv28