Patrycja Potaczek z Fundacji Brak Barier z okazji Dnia Kobiet skierowała pełne optymizmu słowa do wszystkich czytelniczek bloga „Na siedząco”. Swoimi przemyśleniami na temat kobiecości podzieliła się również z nami, zwracając uwagę na to, że osoby z niepełnosprawnościami mają bardzo wiele do zaoferowania społeczeństwu.
Każda kobieta powinna czuć się piękna, a nie skupiać się na niedoskonałościach – podkreśla Patrycja Potaczek.
– Pewnie wiele kobiet z niepełnosprawnością zastanawia się, czy i jak mogą poczuć w sobie prawdziwą kobiecość… Dlaczego piszę właśnie o kobietach niepełnosprawnych? Ponieważ często niestety różne ograniczenia naszego ciała przysłaniają nam to, co w nas najcenniejsze i najpiękniejsze. Za bardzo skupiamy się na naszych niedoskonałościach i niedomaganiach, a przecież to nie jest wcale, aż takie ważne w porównaniu do tego co mamy do zaoferowania światu.
Nasz gość zauważa, że często piękno oceniamy przez pryzmat wyglądu, a zapominamy o wnętrzu człowieka.
– Wiele kobiet za prawdziwy kanon kobiecości przyjmuje własny wygląd. Różne przemiany kulturowe ukształtowały obraz kobiety jako pięknej, o nienagannej figurze i do tego najlepiej jeszcze „seksownej”. Pewnie sama marzysz, żeby taką być. I dobrze, bo masz do tego prawo. Ale wiedz, że to nie musi być wszystko co masz do zaoferowania. Myślę, że kobiecość to poczucie własnej wartości, szacunek do samej siebie i dobro, które dajesz innym. Jeśli mamy świadomość, że jesteśmy ważne, możemy wiele osiągnąć. My, jako kobiety z niepełnosprawnością, może i nie mamy łatwo, ale doświadczamy w życiu tak wiele różnych zawirowań, że potrafimy na tym budować naszą siłę. Kobiety z niepełnosprawnościami dobrze wiedzą, że istnieje milion innych ważniejszych problemów niż to jaką kieckę jutro ubierzesz, co ugotujesz swojemu mężczyźnie na obiad albo czy spodobasz się swojej przyszłej teściowej, z którą planujesz się niedługo spotkać… – dodaje autorka bloga „Na siedząco”.
Swoimi wpisami Patrycja motywuje kobiety z niepełnosprawnościami do aktywności i wiary we własne możliwości.
– Niepełnosprawność nie definiuje człowieka. Ograniczenia to tylko dodatek, z którym można sobie poradzić. Chcę powiedzieć, że każda kobieta ma prawo czuć się kobieco, bo taka jest. Niepełnosprawność wcale nam tego nie musi odbierać. Nie trzeba wyglądasz jak „supermodelka”. To nic, że ciało jest zdeformowane. Z okazji Dnia Kobiet chcę życzyć wszystkim kobietom, żeby doceniły swoją wartość mimo ograniczeń, żeby miały świadomość, że wszystkie są ważne, piękne, kobiece i jedyne w swoim rodzaju. Kobieta z niepełnosprawnością MOŻE I POTRAFI być prawdziwą kobietą, która może spełniać wiele wspaniałych ról w swoim życiu i może się spełniać pod każdym względem – podsumowuje Patrycja Potaczek.
fot. arch. prywatne Patrycji Potaczek