Minister Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o utworzeniu nowych jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej. Batalion powstanie w Limanowej

Minister Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o utworzeniu nowych jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej. Batalion powstanie w Limanowej

Podczas spotkania z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał decyzję o utworzeniu nowych jednostek WOT – trzech brygad: stołecznej, przemyskiej oraz nadbużańskiej. Z kolei w Zegrzu, Kraśniku, Ełku, Limanowej, Opolu i Krośnie Odrzańskim do połowy przyszłego roku powstaną nowe bataliony, które uzupełnią struktury istniejących brygad obrony terytorialnej.

Od roku Wojsko Polskie jest zaangażowane we wspieranie społeczności lokalnych, jest zaangażowane w niesienie pomocy wszystkim potrzebującym. Na czele tych działań stoją żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Dziś podpisałem decyzję, która stanowi o rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej. Trzy nowe brygady powstaną w województwach, w których jest dużo chętnych do służby. Są to także obszary istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Żołnierze WOT, ale także innych rodzajów sił zbrojnych, pomagają seniorom, w tym kombatantom i powstańcom warszawskim, wspierają medyków w blisko 600 szpitalach i 100 stacjach sanitarno-epidemicznych, pobierają wymazy, honorowo oddają krew, wspierają policjantów, uczestniczą także w organizacji punktów szczepień.

Wojska Obrony Terytorialnej liczą obecnie ponad 27 tys. żołnierzy, w tym ponad 23,3 tys. ochotników i 3,7 tys. żołnierzy zawodowych. Zainteresowanie wstąpieniem do  WOT jest na niezmiennie wysokim poziomie. Terytorialsi wielokrotnie pokazali, że ich wsparcie jest bardzo ważne. Zgodnie z formułą „zawsze gotowi, zawsze blisko” pomagają w sytuacjach kryzysowych. Ochrona ludności przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, usuwanie skutków powodzi czy trwające od ponad roku zaangażowanie w zwalczanie pandemii koronawirusa w ramach akcji „Odporna Wiosna” i „Trwała Odporność” pokazały skuteczność działania Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie Wojsko Polskie jest w stałej gotowości do wsparcia Narodowego Programu Szczepień. 36 wojskowych podmiotów leczniczych jest aktywnie włączonych w proces szczepień – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej; oprac. MAG

fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Zobacz również