Od 1 kwietnia do 30 września w całej Polsce trwa obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Z jego wyników będą korzystać przez kolejne lata wszyscy mieszkańcy, administracja, samorządy, środowisko naukowe, organizacje non-profit, przedsiębiorcy czy inwestorzy. W powiecie limanowskim zainteresowanie spisem na razie jest niewielkie. Do udziału w tym badaniu zachęca Agnieszka Szlubowska, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie.
Spis to podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium. Spisy realizowane są zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych, co umożliwia dokonywanie porównań.
W Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań do tej pory wzięło udział ponad 7 milionów osób (19%). W województwie małopolskim spisało się ponad 600 tys. osób (18%). Najbardziej zaawansowany jest spis w Krakowie (28%), gminach Zielonki (27%), Michałowice (26%), Wielka Wieś (22%). Mieszkańcy powiatu limanowskiego na ten moment wypadają słabo w statystykach spisowych zarówno wojewódzkich i ogólnopolskich. Przez Internet spisało się dotychczas ponad 14 tys. osób (11%) mieszkających w powiecie limanowskim. Najlepiej wypadają gminy miejskie i miejsko – wiejskie: Limanowa, Mszana Dolna, Tymbark, Słopnice, gdzie spisało się dotychczas po ok. 14% mieszkańców. Wśród gmin wiejskich liderem jest gmina Dobra (13%).
Podstawową i obowiązkową metodą spisu jest samospis internetowy, który polega na samodzielnym wypełnieniu formularza, dostępnego pod adresem spis.gov.pl. Osoby starsze, niesamodzielne i ze szczególnymi potrzebami mogą poprosić o pomoc kogoś bliskiego, zaufanego lub członka swojej rodziny. Samospis internetowy polega na uzupełnieniu wymaganych danych w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS. Każda osoba dokonująca spisu przez Internet jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła.
Jako, że nie wszyscy mieszkańcy mają dostęp do Internetu, przygotowano kilka ułatwień. Urzędy statystyczne, urzędy gmin i podległe im jednostki mają obowiązek udostępnić komputery z dostępem do Internetu, gdzie każdy zainteresowany może spisać się w godzinach pracy urzędów.
W przypadku osób, dla których z różnych powodów samodzielny spis online okaże się niemożliwy przewidziano inną wygodną i bezpieczną opcję. Można dokonać spisu przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99.
Infolinia działa od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00
Spis realizowany przez rachmistrzów – do odwołania – wyłącznie przez telefon
Z osobami, które nie skorzystają z żadnej z wymienionych możliwości, od maja kontaktują się telefonicznie rachmistrzowie spisowi. W województwie małopolskim będzie ich ponad 1400. Z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania. Każda osoba do której zadzwoni rachmistrz spisowy zobaczy na ekranie swojego telefonu jeden z dwóch numerów telefonów: 22 279 99 99 lub 22 828 88 88.
Osoby, które spiszą się samodzielnie przez Internet, mają dodatkowo szansę na wygranie atrakcyjnych nagród w loterii spisowej. W loterii może wziąć udział każdy, kto samodzielnie spisze się przez Internet na spis.gov.pl.
Aby wziąć udział w loterii należy:
– wejść na stronę spis.gov.pl i spisać się w dogodnej dla siebie chwili;
– pobrać i zachować unikatowy, 10-znakowy kod uprawniający do udziału w loterii;
– zgłosić kod na stronie loteria.spis.gov.pl. od 22 kwietnia r. do 7 lipca 2021 r.;
– sprawdzać wyniki losowania w mediach społecznościowych i na stronie loteria.spis.gov.pl – pierwsze losowanie odbędzie się już 7 maja 2021 r.
Uczestnicy loterii mogą wygrać karty przedpłacone o wartości 500 zł, 1000 zł, a w losowaniu finałowym, które odbędzie się 14 lipca 2021 r. – 16 samochodów osobowych! Organizatorem loterii jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
źródło: US w Krakowie; oprac. MAG