Zasłużeni dla rozwoju kultury i sportu otrzymali nagrody podczas XVII sesji Rady Powiatu Limanowskiego

Zasłużeni dla rozwoju kultury i sportu otrzymali nagrody podczas XVII sesji Rady Powiatu Limanowskiego

Podczas XVII sesji Rady Powiatu Limanowskiego osoby wyróżniające się w działalności sportowej oraz twórczości artystycznej w 2020 r. otrzymały nagrody pieniężne. Wręczenia nagród dokonali I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak, starosta Mieczysław Uryga oraz przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego, Ewa Filipiak.

Nagrodzeni za działalność w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury:

Małgorzata Kotarba – od 20 lat zajmuje się rękodziełem. Wyszywa gorsety oraz wyszukuje i odnawia stare gorsety, przez co przyczynia się do ochrony kultury zagórzańskiej; współzałożycielką stowarzyszenia Zagórzańscy Pasjonaci, z którym w 2020 r. zrealizowała projekt pn. „Promocja i upowszechnianie kultury ludowej Górali Zagórzańskich; przeprowadziła również cykl warsztatów w przedszkolach na terenie gminy Mszana Dolna i warsztaty z wyszywania gorsetów dla Koła Gospodyń Wiejskich w Łętowem.

Piotr Rataj – kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP w Mszanie Dolnej; oprócz prowadzenia orkiestry bezpłatnie kształci nowych muzyków, udzielając lekcji gry na instrumentach oraz propaguje tradycje muzyczne – muzykowanie strażackie np. coroczne majówki strażackie. W 2020 r. pod jego batutą orkiestra zdobyła srebrne paso podczas I Zdalnego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP oraz wzięła udział w Święcie Wojska Polskiego w Ludźmierzu.

Stowarzyszenie „Bliżej Tradycji” ze Starej Wsi  od początku działalności ma na celu wierne zachowanie i odtworzenie folkloru ze Starej Wsi. W 2020 r. członkom stowarzyszenia udało się odtworzyć regionalny strój damski i męski. Dbając o zachowanie gwary, stowarzyszenie prowadzi wywiady terenowe z najstarszymi mieszkańcami wsi, dokumentując pieśni, zwyczaje i obrzędy ze Starej Wsi. Spośród ubiegłorocznych osiągnięć wymienić należy I miejsca dla Kapeli Zespołu, Starowiejski Hyr, Żeńskiej grupy śpiewaczej oraz solisty Piotra Pławeckiego podczas 46. Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Słaza oraz II miejsce dla solisty Piotra Pławeckiego podczas 51. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

Wincenty Curzydło – na co dzień pełni funkcję dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Limanowej; ponadto jest kapelmistrzem Gminnej Orkiestry Dętej w Słopnicach i prowadzi działalność edukacyjną, propagując wśród młodzieży grę na instrumentach; wraz z orkiestrą uświetnia liczne uroczystości gminne i patriotyczne; będąc kierownikiem kapeli w zespole regionalnym „Słopnicki Zbyrcok”, działającej przy Związku Podhalan Oddział Białych Górali w Słopnicach, w 2020 r. podczas Festiwalu Górali Polskich w Żywcu wywalczył II miejsce, a na  46. Festiwalu Folklorystycznym Limanowska Słaza kapela zajęła I miejsce.

Mieczysław Marek – od 25 lat pełni funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kamienicy, angażując się w realizację wielu projektów, które służą rozwojowi gminy i powiatu; kest kierownikiem organizacyjnym w Zespole Regionalnym „Gorce”, a dzięki pasji do kultury ludowej do repertuaru zespołu włączono wiele starych obrzędów, przyśpiewek i piosenek; przy jego udziale na przestrzeni lat zespół osiągał liczne sukcesy na festiwalach w kraju, jak i poza jego granicami; aktywnie pracuje w wielu lokalnych organizacjach społeczno-kulturalnych; jest także m.in. założycielem i redaktorem naczelnym gazety lokalnej „Gorczańskie Wieści” oraz współzałożycielem i prezesem Oddziału Związku Podhalan w gminie Kamienica.

Bożena Gierczyk – założycielka i kierowniczka Zespołu Regionalnego „Zasadnioki”, z którym bierze udział w licznych uroczystościach, festiwalach oraz przeglądach krajowych i międzynarodowych; dzięki jej zaangażowaniu w realizację licznych projektów przy zespole prowadzone są zajęcia muzyczne nauki gry na tradycyjnych instrumentach, a w ubiegłym roku w ramach III edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego wydana została płyta z tradycyjnymi utworami z regionu Górali Białych. Wymienić należy również sukcesy podczas 46. Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Słaza: I miejsce dla muzyki zespołu regionalnego Zasadnioki – kategoria dziecięca oraz indywidualne I miejsce w kategorii śpiew oraz instrumentalista, jak i II miejsca w kategorii gawęda.

Zespół muzyczny rodziny Wróblów – swoją muzyką i śpiewem, charakterystycznym dla Lachów Limanowskich, zespół uświetnia liczne wydarzenia kulturalne w regionie m.in. coroczny udział w otwarciu sezonu turystycznego na górze Paproć. Z racji obchodów 50-lecia swojej działalności, w ubiegłym roku, zespół zaprezentował recital podczas 46. Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Słaza.

Stanisław Ptaszek – gawędziarz i pisarz pochodzący z Pasierbca; od lat 60. pisze i opowiada gawędy na festiwalach folklorystycznych Limanowska Słaza w Limanowej oraz Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej; jest autorem tomików opowiadań pisanych gwarą, m.in.: „Pasierbiec wieś z bogatą historią” czy „Malowana skrzynia pamięci”. W wieku 92 lat pan Stanisław zwyciężył na 46. Festiwal Folklorystyczym Limanowska Słaza w kategorii dorośli gawędziarze.

Stanisława Oleksy – artystka ludowa, której działalność związana jest z rękodziełem ludowym: haftem, bibułkarstwem, szydełkowaniem, florystyką i plastyką obrzędową; jest zasłużoną członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Męcinie; prowadzi zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży, dzięki czemu zachowuje od zapomnienia tradycje przodków. Aktywizuje również seniorów i osoby niepełnosprawne; bierze czynny udział w organizowanych konkursach, wydarzeniach kulturalnych, folklorystycznych i charytatywnych.

Zespół Regionalny „Spod Kicek” z Mordarki – istnieje od 1990 r., prezentując w swoim repertuarze folklor Lachów Limanowskich, biorąc udział w licznych festiwalach i przeglądach, jak również uświetniając wydarzenia kulturalne w regionie; w 2020 r. zespół został doceniony przez kapitułę Nagrody Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej lokalnych wspólnot Małopolski 2020; zespół otrzymał również nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas 37. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.

Nagrodzeni za  działalność sportową:

Wiktor Pajdzik – pochodzący z Mszany Górnej zawodnik UKS KORYO Mszana Dolna;  od ponad 10 lat trenuje taekwondo olimpijskie, a od 2018 r. należy do kadry narodowej; osiągnięcia w 2020 r.: III miejsce – Puchar Świata – German Open, III miejsce – Międzynarodowy Turniej Taekwondo w Kijowie, II miejsce – Mistrzostwa Polski Juniorów Taekwondo w Warszawie, I miejsce – Puchar Polski Taekwondo Warsaw Cup 2020.

Mateusz Szczęsnowski – pochodzący z Kasinki Małej zawodnik UKS KORYO Mszana Dolna; zawodnik kadry narodowej seniorów; osiągnięcia w 2020 r.: I miejsce – Puchar Świata German Open, I miejsce – Mistrzostwa Polski Młodzieżowe, I miejsce – Mistrzostwa Polski Seniorów.

Patrycja Florek – pochodząca z Laskowej zawodniczka klubu KS Narciarnia Nowy Sącz.; zawodniczka narodowej kadry młodzieżowej w narciarstwie alpejskim; osiągnięcia w 2020 r.: I miejsce w slalomie równoległym kobiet – Mistrzostwa Polski Juniorów w Szczyrku, II miejsce w slalomie gigancie kobiet – Mistrzostwa Polski Juniorów w Szczyrku, I miejsce w slalomie kobiet – Mistrzostwa Polski Juniorów w Szczyrku, II miejsce w supergigancie kobiet – Mistrzostwa Polski Juniorów w Szczyrku.

Maksymilian Śmieszek – pochodzący z Mszany Dolnej zawodnik UKS KORYO Mszana Dolna; osiągnięcie w 2020 r.: II miejsce – Mistrzostwa Polski Seniorów w Taekwondo Olimpijskim w Jarocinie.

Andrzej Kowalczyk – pochodzący ze Słopnic zawodnik ULKS Fajfer 2001 Łapanów; od 2015 r. należy do krajowej czołówki w biegach średnich i długich; zawodnik kadry narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki; osiągnięcia w 2020 r.: I miejsce w Halowych Mistrzostwach Polski w biegu na 1500 m w Toruniu kat. U23 oraz III miejsce w kategorii Open;  III miejsce w Mistrzostwach Polski w biegu na 1500 m w Białej Podlaskiej; III miejsce w Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych na 4 km kat. U23 w Kwidzyniu.

Małgorzata Gal – pochodząca z Mszany Dolnej zawodniczka UKS KORYO Mszana Dolna; osiągnięcia w 2020 r.: III miejsce – Mistrzostwa Polski Seniorów w Taekwondo Olimpijskim w Jarocinie, III miejsce – Mistrzostwa Polski Seniorów w Taekwondo w Warszawie.

Weronika Kaleta – pochodząca z Kasiny Wielkiej zawodniczka – LKS MARKAM Wiśniowa-Osiecznany; należy do kadry narodowej kobiet w biegach narciarskich; osiągnięcia w 2020 r.: reprezentantka Polski w Mistrzostwach Świata U – 23 – narciarstwo biegowe: XI miejsce w biegu sprinterskim w Oberviesenthal, złoty medal – Mistrzostwa Polski Seniorów w biegu sztafetowym w Zakopanem, brązowy medal – Mistrzostwa Polski Seniorów w biegu sprinterskim w Zakopanem.

Karolina Kaleta – pochodzaca z Kasiny Wielkiej zawodniczka – LKS MARKAM Wiśniowa-Osiecznany; zawodniczka kadry narodowej kobiet w biegach narciarskich; w 2020 r. była najlepszą juniorką młodszą w kraju; osiągnięcia w 2020 r.:  reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży – narciarstwo biegowe – Lozanna 2020 – VIII miejsce – technika dowolna w sprincie, reprezentantka Polski w Mistrzostwach Świata Juniorów – narciarstwo biegowe – XI miejsce w biegu sprinterskim w Oberviesenthal, złoty medal – Mistrzostwa Polski Seniorów w biegu sztafetowym w Zakopanem.

Paweł Ceklarz – pochodzący ze Skrzydlnej zawodnik  SNIS BŁĘKIT Gruszowiec; zawodnik kadry narodowej juniorów Polskiego Związku Łuczniczego; osiągnięcia w 2020 r.: brązowy medal i tytuł II wicemistrza Polski juniorów 2020 – łuk klasyczny, zwycięzca XXXVII Międzynarodowego Memoriału Ireny Szydłowskiej w Warszawie – łuk klasyczny – kat. junior, I miejsce na 30 m. i III miejsce na 50 m. w Mistrzostwach Polski Juniorów 2020.

Paulina Tupta – pochodząca z Kasiny Wielkiej zawodniczka KS AZS AWF Katowice; trenuje biathlon; osiągnięcie w 2020 r.: II miejsce w Pucharze Polski – bieg sprinterski w Dusznikach – Zdroju.

Justyna Tupta – pochodząca z Kasiny Wielkiej zawodniczka KS AZS AWF Katowice; trenuje biathlon; osiągnięcie w 2020 r.: I miejsce w Pucharze Polski – bieg sprinterski w Dusznikach-Zdroju.

Marek Trzópek – pochodzacy z Gruszowca zawodnik SNIS BŁĘKIT Gruszowiec; zawodnik kadry narodowej juniorów Polskiego Związku Łuczniczego; od 4 lat na podium mistrzostw Polski młodzików i juniorów młodszych; osiągnięcia w 2020 r.: Mistrz Polski Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, zwycięzca I i IV rundy Pucharu Polski Juniorów, II miejsce – Puchar Polski Juniorów.

Karolina Raś – pochodząca z Półrzeczek zawodniczka UKS KORYO Mszana Dolna; osiągnięcia w 2020 r.:  III miejsce – Mistrzostwa Polski Juniorów w Taekwondo Olimpijskim, II miejsce w Pucharze Polski Warsaw Cup.

Marek Trzópek – pochodzący z Gruszowca trener SNIS BŁĘKIT Gruszowiec; osiąga wysokie wyniki na szczeblu krajowym i międzynarodowym; trenuje 4 zawodników w reprezentacji Polski w łucznictwie olimpijskim; zawodnicy to medaliści Mistrzostw Polski Juniorów, Juniorów Młodszych, Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w roku 2019 i 2020.

Zbigniew Karpierz – pochodzący z Mszany Górnej trener taekwondo olimpijskiego; trener prowadzi szkolenia z zawodnikiem Mateuszem Szczęsnowskim, który zajął w 2020 r. I miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzieżowych oraz I miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów.

 

źródło: Powiat Limanowski; oprac. MAG

fot. Powiat Limanowski

Zobacz również