Przez internet przetoczyła się dyskusja na temat budowy na górze Łopień „schronu” – miejsca, w którym turyści mogliby znaleźć dla siebie schronienie. Koncepcja modelowego schronu/schowka turystycznego została opublikowana na facebookowej stronie Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Już sama nazwa „schron” wzbudziła w internautach złe skojarzenie. A sama koncepcja? No cóż…można się z nią zgadzać lub nie. Dlatego nie wiadomo czy pomysł, który zanim się pojawił już został skrytykowany, w ogóle zostanie zrealizowany.
Dlatego w tej sprawie odbyło się w ubiegłym tygodniu spotkanie. Zostało ono zorganizowane w Bibliotece Publicznej w Tymbarku z inicjatywy Pawła Ptaszka, wójta gminy, a także Grzegorza Biedronia, prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej w Krakowie.
Po prezentacji wstępnej wizualizacji schronu opracowanej przez pracownię 55Architekci z Limanowej nastąpiła ożywiona dyskusja o zasadności budowy tego typu obiektu na górze Łopień, jego wyglądu oraz samej nazwy.
Wszystkim zainteresowanym pojęcie „schron” kojarzy się z obronnością i zaproponowano zmianę nazwy na „Chata Złotopień”. Uwagi uczestników spotkania zostały odnotowane przez realizatora programu z ramienia MOT w Krakowie do dalszych prac nad projektem.
– Koncepcja budowy schronów turystycznych wynika z listu intencyjnego władz Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Rozwoju, Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Strony podpisujące list wyraziły intencję podjęcia wspólnych działań w zakresie kompleksowego zagospodarowania turystycznego obszarów górskich, celem ułatwienia korzystania z pieszych szlaków górskich i zapewnienia turystom bezpieczeństwa podczas wędrówki – mówi Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej w Krakowie.
Z kolei Paweł Ptaszek, wójt Tymbarku tłumaczył dlaczego samorząd zdecydował się na realizację tego nowatorskiego pomysłu. – Łopień to piękna i atrakcyjna pod względem przyrodniczym i historycznym góra w paśmie Beskidu Wyspowego i jest idealnym miejscem dla przygotowania modelowej koncepcji schronu turystycznego, który będzie wzorem dla innych tego typu obiektu na szlakach górskich w całej Małopolsce, łącząc tradycję z nowoczesnością. Będzie niewątpliwie miejscem miłego spędzenia czasu wolnego przez rodziny z terenu naszej gminy i województwa.
Może internauci wykażą się większą kreatywnością i zaproponują nazwę dla chaty w górach. Jeżeli ma ona powstać, to niech się chociaż jakoś ładnie nazywa.
Nasze propozycje, to: „Beskidzka kryjówka na Łopieniu” lub „Kryjówka na Łopieniu”?
Źródło: UG Tymbark