Gościem XXXVIII sesji Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej był wojewoda małopolski, Łukasz Kmita. Ze względów zdrowotnych w sesji nie wzięła udziału burmistrz Anna Pękała, dlatego tym razem radni nie mieli możliwości zadawania pytań w sprawach bieżących. Łukasz Kmita przypomniał, że podstawą jest dobra współpraca burmistrza z radnymi, a także inicjowanie różnych działań na rzecz lokalnej społeczności. Przybliżył możliwości, które samorządom dają kolejne programy przygotowane przez rząd.
– Zachęcam do tego, żeby na bieżąco zapoznawać się z projektami, które ostatnio pan premier Mateusz Morawiecki ogłosił w ramach nowego programu rozwojowego dla polskich samorządów. Lada moment ruszy nabór do dużego projektu inwestycyjnego, realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Mówimy o dużym projekcie inwestycji samorządowych – to ma być następca RFIL-u – mówił wojewoda.
Podkreślił, że praca samorządu i administracji rządowej powinna być skorelowana dla dobra mieszkańców.
– Istotą demokracji jest pewien spór, ale ten spór zawsze powinien być twórczy. Na poziomie samorządu najważniejsze jest, by realizować cele, które służą mieszkańcom. Jako radni, jako liderzy lokalnej społeczności państwo reprezentujecie niekoniecznie interes polityczny czy partykularny, tylko bardziej interes danego środowiska. Miasto jest pięknie położone, ma tyle walorów, ale przecież są również wyzwania. Jestem przekonany, że dobra współpraca, ten efekt synergii po stronie samorządu i administracji rządowej będzie pozytywnie odbierany – dodał Łukasz Kmita.
Wojewoda zwrócił uwagę na problemy komunikacyjne w Mszanie Dolnej i sygnalizował potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań. Temat ten podjął radny powiatowy, Grzegorz Wójcik.
– Widzimy wszyscy, co się dzieje. Na obwodnicę długo możemy poczekać. Lepszym rozwiązaniem byłaby budowa dużo tańszego ronda, jednego czy dwóch w Mszanie Dolnej. Są takie zamierzenia, są takie plany, są przede wszystkim oczekiwania mieszkańców. Gdyby pan wojewoda zechciał pomóc, pochylić się nad tymi sprawami, bylibyśmy bardzo wdzięczni – mówił Grzegorz Wójcik.
Radny powiatu limanowskiego wspomniał także w swojej wypowiedzi o budowie nowej linii kolejowej, poprawie bezpieczeństwa przejść dla pieszych, modernizacji ulicy Orkana w partnerstwie trzech samorządów, a nawet o konieczności uporządkowania parkowania na ul. Fabrycznej, gdzie w wakacje będą przejeżdżać pociągi retro.
O problemach komunikacyjnych i inwestycyjnych z perspektywy mszańskiego samorządu mówił sekretarz Antoni Róg.
– Przejazd przez most jest kluczową rzeczą, żeby mówić o innych rozwiązaniach. To jest największa blokada, jeśli chodzi o komunikację. Miasto tworzy w tej chwili studium zagospodarowania. O obwodnicy trzeba myśleć szerzej, bo to dotyczy miasta, dotyczy gminy, dotyczy również połączenia z zakopianką. Bez spotkania z panem ministrem, z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad sami nie bardzo możemy sobie poradzić i tę sprawę jakoś rozwiązać. Dlatego proszę o pomoc. Nawet w godzinach wieczornych dojedziemy i przekażemy nasze uwagi – zapewniał wojewodę sekretarz miasta, Antoni Róg.
Mimo deklaracji urzędników o podejmowaniu działań, w przeszłości miasto nie wykorzystało możliwości spotkania z ministrem infrastruktury. 20 czerwca 2020 r. Andrzej Adamczyk przyjechał do Limanowej, by rozmawiać z samorządowcami m.in. o drodze krajowej nr 28. W spotkaniu nie wziął udziału nikt z Urzędu Miasta Mszana Dolna.
Antoni Róg prosił także o wsparcie w pozyskaniu środków na dokończenie budowy nowej siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury i przedszkola.
– Drugim utrudnieniem, które mamy i składamy trzeci czy czwarty wniosek, jest budowa Miejskiego Ośrodka Kultury. Też prosimy o pomoc, poparcie. Oczywiście na każde wnioski, które do nas dotrą, aplikujemy, ale te środki na razie nas omijają. Trzecią dużą inwestycją, którą musimy zrealizować w najbliższym czasie, jest budowa przedszkola. Przedszkola, które funkcjonują w Mszanie Dolnej, mają już tyle lat, że jakiekolwiek remonty czy nakłady są bezsensowne. W tej chwili zlecono opracowanie dokumentacji projektowej przedszkola i małego żłobka. Są to priorytety państwa i też, jeżeli będzie taka możliwość, będziemy składać wniosek z prośbą o poparcie – kontynuował sekretarz miasta.
Przedstawiciela miasta Mszana Dolna zabrakło jednak podczas spotkania samorządowców, tworzących Forum Gmin Beskidu Wyspowego, z wiceministrem rozwoju, pracy i technologii, Andrzejem Gutem-Mostowym, które odbyło się w Dobrej na początku czerwca. Warto przypomnieć, że obecny wiceminister pomógł w pozyskaniu środków na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1, realizowanej przez burmistrza Tadeusza Filipiaka.
Radny Kamil Korda w swojej wypowiedzi podkreślił, że zarówno budowa Miejskiego Ośrodka Kultury czy udrożnienie centrum mają znaczenie nie tylko dla miasta Mszana Dolna, ale też dla pozostałych gmin zagórzańskich.
Po zakończeniu sesji wojewoda zwiedził budowę na stadionie oraz zmodernizowaną bibliotekę.
– Podczas wizyty w Mszanie Dolnej poznałem ambitne plany inwestycyjne lokalnego samorządu. Nowoczesna biblioteka z dedykowanym miejscem dla seniorów i dzieci oraz centrum kultury z kinem – to plany, które dzięki rządowym środkom zaczynają się realizować. #PolskiŁad to szansa dla takich miast jak Mszana Dolna na realizację ambitnych projektów służących lokalnej społeczności – skomentował pobyt w Mszanie Dolnej Łukasz Kmita na swoim oficjalnym profilu facebookowym.
fot. oficjalny profil wojewody małopolskiego, Łukasza Kmity