Atlas do ćwiczeń – 7 efektywnych ćwiczeń dla każdego

Atlas do ćwiczeń – 7 efektywnych ćwiczeń dla każdego

Atlas do ćwiczeń jest sprzętem wielofunkcyjnym, a przy tym bardzo bezpiecznym w użytkowaniu. Z jego wykorzystaniem możesz stworzyć mini siłownię na niewielkiej powierzchni, która umożliwi Ci trenowanie praktycznie każdej części ciała.

Dużą zaletą atlasu do ćwiczeń jest to, że jest on zaprojektowany tak, że ćwiczenia na nim wykonywane mogą dotyczyć konkretnych mięśni. Taki sposób ćwiczeń jest również bardzo bezpieczny, ponieważ ogranicza ryzyko kontuzji, zwłaszcza wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sprzętem.

Jeśli chcesz zainwestować we własny Atlas do ćwiczeń, zwróć uwagę na atlasy do ćwiczeń na Prosportowy. Poniżej prezentujemy przykłady ćwiczeń, które efektywnie wpływają na budowanie sylwetki, a mogą być wykonywane z pomocą tego sprzętu.

1. Skłony tułowia na wyciągu

Na atlasie do ćwiczeń możemy trenować wszystkie partie mięśni brzucha. Ogólna zasada ćwiczeń tego typu opiera się o stymulowanie mięśni brzucha poprzez poprawne wykonywanie skłonów tułowia na wyciągu. Skłon tułowia wykonujemy trzymając ręce splecione ze sobą za głową. Ważne jest to, żeby ręce nie pomagały w wykonaniu skłonu. Robiąc skłon, napinamy tylko mięśnie brzucha. Ćwiczenia tego typu możemy wykonywać w różnych wariacjach, w zależności od naszych preferencji. Jest to możliwe w pozycji siedzącej, stojącej lub klęczącej z wykorzystaniem ławeczek ustawionych skośnie lub pionowo. 

2. Przysiady z obciążeniem na barkach

Klasycznym ćwiczeniem wykonywanym na atlasie, które angażuje mięśnie ud, jest wykonywanie przysiadów z obciążeniem na barkach. Tego typu ćwiczenia angażują przede wszystkim mięsień czworogłowy ud, ale również mięsień dwugłowy uda oraz mięsień pośladkowy. Podczas wykonywania tego ćwiczenia bardzo ważna jest technika. Bardzo istotna jest pozycja początkowa. Należy zwracać uwagę czy obciążenie jest równomiernie rozłożone po każdej stronie ciała. Nogi powinny znajdować się w rozkroku, mniej więcej na szerokości barków. Utrzymując pozycję początkową oraz napięte mięśnie brzucha i ud, należy wykonać stopniowe zejście w dół, a następnie powrócić do pozycji wyjściowej. Obciążenie można wybrać w zależności od stopnia zaawansowania osoby ćwiczącej.

3. Przywodzenie do wewnątrz i odwodzenie na zewnątrz

Mięśnie przywodziciele ud są angażowane do pracy podczas przywodzenia ich do wewnątrz oraz podczas odwodzenia ich na zewnątrz. Jest to jedno z prostszych technicznie ćwiczeń, ale za to cechuje się ogromną skutecznością. Wystarczy wygodnie usiąść, chwycić się uchwytów przy maszynie i odwodzić lub przywodzić uda. Również w tym ćwiczeniu obciążenie można dobrać indywidualnie. Tego typu ćwiczenia można również wykonywać z wykorzystaniem taśm oporowych.

4. Zginanie i unoszenie ramion na wyciągu dolnym

Biceps, czyli mięsień dwugłowy ramienia, można kształtować wykonując zginanie przedramion z wykorzystaniem wyciągu dolnego o odpowiednim obciążeniu. Natomiast unosząc ramiona na wyciągu dolnym, angażujemy do pracy mięśnie naramienne oraz część obojczykową mięśnia piersiowego, co sprawia że rozbudowujemy barki. Ćwiczenie jest proste technicznie, polega na unoszeniu ramion lub zginaniu ich, w zależności od wariantu ćwiczenia. Najważniejsze jest odpowiednie obciążenie, które powinno być dobrane indywidualnie do osoby trenującej.

5. Zginanie ramion na poręczach

Zginanie ramion opartych na poręczach to ćwiczenie, które wykonuje się nie dotykając nogami podłoża. Tutaj obciążeniem jest głównie ciężar naszego ciała. Powtórzenia tego typu kształtują mięśnie trójgłowe ramienia oraz mięśnie piersiowe. Dodatkowo, w celu zwiększenia efektywności ćwiczenia, można zastosować dodatkowe obciążenie na stopach.

6. Podciąganie na drążku

Podciąganie na drążku to jedno z cięższych ćwiczeń. Wykonując takie powtórzenia, angażujemy mięśnie grzbietu. Technika wykonania tego ćwiczenia jest bardzo ważna, ponieważ pozwala uniknąć kontuzji. Drążek chwytamy dłońmi rozstawionymi na szerokości barków i pozwalamy naszemu ciału swobodnie zwisać. Następnie wolno i płynnie podciągamy się do góry, uginając ręce w łokciach, aż do momentu, gdy broda znajdzie się na wysokości drążka. Kolejnym etapem jest powrót do pozycji wyjściowej.

7. Prostowanie i uginanie nóg w siadzie

Prostowanie i uginanie nóg w siadzie stymuluje praktycznie wszystkie mięśnie nóg oraz ud. Wykonując tego typu ćwiczenia, bardzo ważne jest ustawienie odpowiedniego obciążenia. Powtórzenia wykonuje się, uginając lub prostując nogi, w zależności od wariantu wykonywanego ćwiczenia. Ważne jest to, żeby wytrzymać w odpowiedniej pozycji z obciążeniem około 1-2 sekundy, a następnie płynnie powrócić do pozycji początkowej.

Zobacz również