Najbliższy weekend to święto biegania. Trasy Festiwalu Biegów Górskich GUT prowadzą m.in. przez gminy: Mszana Dolna, Dobra, Niedźwiedź i Kamienica

Najbliższy weekend to święto biegania. Trasy Festiwalu Biegów Górskich GUT prowadzą m.in. przez gminy: Mszana Dolna, Dobra, Niedźwiedź i Kamienica

Międzynarodowy Festiwal Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail 2021 odbędzie się w dniach 30 lipca – 1 sierpnia. Bazą wydarzenia jest Ochotnica Dolna. Tam też znajdują się start i meta większości dystansów. Na biegaczy czeka 5 tras o zróżnicowanej długości i trudności.

Trasy biegów prowadzą przez 2 powiaty – nowotarski (gminy Ochotnica Dolna, Nowy Targ) i limanowski (gminy: Mszana Dolna, Dobra, Niedźwiedź, Kamienica). Bieg obejmuje teren 3 nadleśnictw, a trasa koronnego dystansu GUT 102 przebiega przez Gorczański Park Narodowy i jest objęta ścisłym limitem zawodników ze względu na ochronę przyrody Parku.

Zapisy będą trwać od 30 lipca do 1 sierpnia w Biurze Zawodów w Ochotnicy Dolnej. Informacje szczegółowe znajdują się na stronie: www.gorceultratrail.pl.

PROGRAM

Sobota, 31 lipca

GUT 102 – 100 km i ponad 5000 metrów przewyższenia

GUT 84 – 84 km i również ponad 4 000 metrów wspinaczki

GUT 48 – 48 km czyli już “ultra”, bo więcej niż maraton i “tylko”

Niedziela, 1 sierpnia

GUT 20 „Ochotnica Challenge” – piękna trasa dla górskich debiutantów. Zapach kwitnących łąk i panorama spod Gorca złagodzi ból łydek

GUT 12 – doskonały dystans na początek biegowej przygody, zwłaszcza że trasa po krótkim podejściu prowadzi głównie w dół, wprost na metę w Ochotnicy

W tym roku będzie ponownie możliwość wspólnego startu, na co bardzo czekali wszyscy biegacze. Nadal  konieczne będzie jednak ograniczenie liczby osób w biurze zawodów oraz w strefie mety, dlatego uczestnicy będą zapraszani w te miejsca z dbałością o liczbę osób wewnątrz strefy i po obowiązkowej dezynfekcji rąk na wejściu. Odprawa zostanie przeprowadzona w formule online. Zostaną za to zachowane punkty żywieniowe i posiłek na mecie z przepysznymi  potrawami od kół gospodyń wiejskich z Mszany Górnej, Szczawy i Ochotnicy.

Jak informują organizatorzy, z roku na rok widać na listach startowych rosnącą liczbę nazwisk z regionu gmin, przez które przebiega GUT. Mieszkańcy Ochotnicy Dolnej, Kasinki Małej, Krościenka i Mszany Dolnej oraz Mszany Górnej coraz chętniej wychodzą z roli obserwatorów wydarzenia i stają na linii startu. To dobry znak aktywizacji sportowej, tak ważnej dla utrzymania zdrowia i dobrej formy. Rośnie też liczba wolontariuszy z regionu, szczególności wśród dzieci i młodzieży. W tym roku nie zabraknie silnych zawodników z powiatów nowotarskiego i limanowskiego. Na ulubiony dystans 84 km wraca trzykrotny zwycięzca z gminy Dobra, a trasę GUT 102 wybrał ultras, który zdobył III miejsce GUT 84 w 2020.

W zeszłym roku wprowadzona została ze względu na sytuację epidemiczną formuła GUT SOLO, dająca możliwość indywidualnego startu na trasach GUT w czasie astronomicznego lata. Uczestnicy startują w dowolnie wybranym dniu, a trasę pokonują zgodnie z jej zapisem dostarczonym przez organizatorów, bez oznaczeń na trasie. Ze względu na duże zainteresowania GUT SOLO również i teraz można podjąć takie wyzwanie. Start następuje spod bramy Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej, a organizator zapewnia numer startowy, medal i pamiątkową koszulkę lub bluzę finishera. Co ważne, uczestnicy mogą liczyć na wsparcie w sytuacjach wymagających interwencji (burza, zgubienie się itp.).

Organizatorem VI Festiwalu Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail jest Fundacja Run Vegan, współorganizatorem – gmina Ochotnica Dolna, partnerami instytucjonalnymi: gmina Kamienica, gmina Mszana Dolna, Gorczański Park Narodowy, Lasy Państwowe, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Grupa Podhalańska, a partnerami: Garmin Polska i Browar Podgórz.

 

źródło: Fundacja Run Vegan; oprac. MAG

fot. Fundacja Run Vegan

 

Zobacz również