Uczniowie ZSTI liderami tegorocznej edycji projektu „Oblicza dialogu”

Uczniowie ZSTI liderami tegorocznej edycji projektu „Oblicza dialogu”

„Oblicza dialogu” to projekt Instytutu Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II w Krakowie, którego celem jest promocja nauczania Papieża – Polaka wśród młodzieży – przede wszystkim w zakresie dialogu i szacunku dla ludzi innych kultur i religii. Kolejny raz sukces odniosła grupa młodzieży z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Koordynatorką działań była Urszula Antosz-Rekucka.

 – Było już 8 edycji projektu, ja z uczniami brałam udział 7. raz – początkowo z LO, od 4. edycji z ZSTI. Co roku jest inny temat przewodni, tegoroczny to „Czas radości, czas smutku w różnych kulturach i religiach”, opracowywaliśmy więc tematykę świąt i uroczystości jak ślub, dożynki czy zwyczajów pogrzebowych różnych kultur, religii, ale i  regionów Polski. Np. u nas dożynki to poważna uroczystość, a na północy Polski przeżywa się je na wesoło – o tym była 1. nasza prezentacja. Były tematy związane ze śmiercią, cmentarzami, ale i pandemicznymi ograniczeniami randek ortodoksów czy tzw. Wesołym cmentarzem w Sapanta w Rumunii. Ten temat ciekawie opracowała Magda, uczennica z niepełnosprawnością – mówi Urszula Antosz-Rekucka, nauczycielka w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej.

Patronat nad projektem sprawują m.in. Kuratorium Oświaty, Uniwersytet Jagielloński, Papieski Uniwersytet Jana Pawła II, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

Tegoroczna edycja odbywała się w jubileuszowym roku 100-lecia urodzin Patrona projektu, św. Jana Pawła II, a jej mottem były słowa zaczerpnięte z biblijnej Księgi Koheleta: „Wszystko ma swój czas”. Młodzież przygotowywała prezentacje, gazetki, podejmowała inne aktywności związane z tym tematem; zorganizowaliśmy np. Maraton Biblijny. W projekcie biorą udział szkoły z całej Polski, wielkich miast, ale „Instal” kolejny raz nie dał się wyprzedzić nikomu, zajmując 1. lokatę  nie tylko jako laureat, ale też lider projektu. Bardzo mnie to cieszy, bo wychowanie młodych ludzi do wartości i poszanowania każdego człowieka jest moją ogromną troską – podkreśla Urszula Antosz-Rekucka.

Z działaniami grupy można się zapoznać TUTAJ

fot. Urszula Antosz-Rekucka

Zobacz również