11 lipca na zrzutowisku „Sójka” na Dzielcu odbędzie się inscenizacja zrzutów alianckich dla Armii Krajowej z okazji 77. rocznicy tych wydarzeń. To okazja do udziału w żywej lekcji historii i upamiętnienia bohaterów II wojny światowej.
– Cieszymy się bardzo, że po dwuletniej przerwie wracamy do takiej formuły uroczystości, na jaką to miejsce zasługuje. To jedno z dwóch zrzutowisk z okresu II wojny światowej na terenie powiatu limanowskiego (drugie to „Wilga” na Polankach koło Szczawy ). Od 2014 roku, kiedy razem z władzami gminy Słopnice, Seniorami Lotnictwa, rozpoczęliśmy obchody rocznicowe z roku na rok z ogromną radością obserwujemy coraz większe zainteresowanie historią „Sójki”. Muszę przyznać, że ma na to również wpływ coraz bogatszy program uroczystości. W tym roku nie zabraknie atrakcji – mówi Paweł Sułkowski, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1. PSP AK.
Organizatorzy zaplanowali zbiórkę na parkingu przy kościele w Słopnicach Górnych o godz. 11.15, a następnie przejście ścieżką edukacyjno-historyczną im. kpt. Juliana Krzewickiego „Filipa” na zrzutowisko „Sójka” na Dzielcu. Przed obeliskiem, upamiętniającym alianckich lotników, zostaną złożone wiązanki. W programie znajdują się: przelot samolotów z Aeroklubu Podhalańskiego Łososina Dolna; prezentacja Stowarzyszenia GRH „Południe” Polscy Spadochroniarze Wojskowi; „Powroty Cichociemnych” – zrzut desantu spadochronowych (samolot AN-2 „Wiedeńczyk”); przelot samolotu C-295 CASA z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego – Balice; przelot wiatrakowców.
Oprócz atrakcji powietrznych dla uczestników zostaną przygotowane stoiska tematyczne: 8. Bazy Lotnictwa Transportowego – Balice z wyposażeniem, umundurowaniem, uzbrojeniem; krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie będzie można zapoznać się z interesującymi grami edukacyjnym. Z kolei artysta, malarz, rzeźbiarz, pilot szybowcowy, Robert Firszt, będzie prezentował swoje prace.
– Muszę podkreślić ogromny wkład oraz wsparcie, jakie nam okazują w przygotowaniu uroczystości wójt gminy Słopnice – Adam Sołtys, sekretarz gminy Słopnice – Anna Strug, a także pracownice Urzędu Gminy: Katarzyna Curzydło i Maria Janas. Cześć lotniczą od lat organizuje i koordynuje, nieoceniony por. pil. Leszek Mańkowski. Bez tych osób obchody na Dzielcu byłyby o wiele uboższe – dodaje Paweł Sułkowski.
Inscenizację historyczną na Dzielcu honorowym patronatem objął krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Organizatorzy informują, że na Dzielec ze względów bezpieczeństwa w dniu uroczystości będą wpuszczane wyłącznie samochody z przepustkami. Auta można zostawiać na parkingu przy kościele w Słopnicach Górnych i remizie OSP. Stamtąd jest około 2 km do miejsca wydarzenia.
fot. SRH 1. PSP AK