20 sierpnia przypada 77. rocznica pacyfikacji Podlesia. Z rąk hitlerowców zginęło wówczas 23 mieszkańców Skrzydlnej, Porąbki i innych miejscowości, wśród nich troje małych dzieci.
Stowarzyszenie Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej przypomina nazwiska osób rozstrzelanych na Podlesiu. Byli to: Maria Borycz, Wojciech Borycz, Anna Borycz, Jan Borycz, Roman Borycz, Józef Borycz, Władysław Borycz, Stanisław Cetnar „Tropiciel” (partyzant), Stanisław Cieślak, Antoni Gąsior z Dobrej, Jan Jarosz, Józef Kołodziej z Porąbki, Jan Kotarba z Kasinki Małej, Julia Kuczaj, Anna Nawieśniak, Waleria Nawieśniak, Wojciech Nawieśniak, Jasiu Nawieśniak, Władziu Nawieśniak, Jan Pala z Porąbki, Wojciech Płoskonka z Kasinki Małej, Tomasz Stokłosa z Porąbki, Anna Świerk z Kasinki Małej.
O tych tragicznych wydarzeniach mówił dr Dawid Golik podczas sesji naukowej, która odbyła się w Skrzydlnej we wrześniu 2019 r.
– Mieszkańcy dla uczczenia i zachowania pamięci w czynie społecznym wybudowali przystanek kolejowy pod Śnieżnicą (1977 r.), a trzy lata później odsłonięto pamiątkową tablicę (1980 r.), która po dziś dzień przypomina nam o tej tragedii. Tradycją tego miejsca były przez wiele lat odprawiane msze św. przez księży proboszczów ze Skrzydlnej oraz z Dobrej. Mieszkańcy gromadzili się wówczas na sprawowanej liturgii i modlili się za tych, którzy zginęli z rąk hitlerowców. Od czasu kiedy budynek stacji został sprzedany (2012 r.) w ręce prywatne, umilkł doroczny śpiew na Podlesiu, a mieszkańcy z sentymentem wspominają te coroczne zgromadzenia i czują jakby ważna pamiątka została im odebrana… – czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej.
źródło: Stowarzyszenie Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej, oprac. MAG
fot. Małgorzata Lis
nagranie: GOK w Dobrej